Park v Thákurově ulici bude uzavřen

Park v Thákurově ulici by se měl pro veřejnost uzavřít. Úřad Prahy 6 o to požádala Technická správa komunikací. Důvodem je podle TSK špatný zdravotní stav lipové aleje.

Hlavní foto

„Stromy v této ulici jsou ve velmi špatném stavu. Existuje reálná možnost ohrožení nejen majetku, ale i životů obyvatel,“ uvedl k žádosti mluvčí TSK Tomáš Mrázek. Z bezpečnostních důvodů se proto odbor dopravy a životního prostředí rozhodl žádosti o uzavření parku a parkovacích míst vyhovět. Podle vedoucí odboru se tak stane v příštím týdnu.

O uzavření parku usiluje TSK jako správce pozemku poté, co opět nedostala šanci nemocné stromy v havarijním stavu pokácet.  Odbor dopravy a životního prostředí Prahy 6 v únoru povolil pokácet 12 lip s tím, že budou nahrazeny novou výsadbou. „Na základě závěrů znalců bylo povoleno pokácet 12 stromů, vždy s ohledem na zajištění provozní bezpečnosti lokality. Zároveň byla nařízena náhradní výsadba v počtu 18 vzrostlých lip,“ uvedla vedoucí odboru dopravy z Prahy 6 Dana Charvátová s tím, že současně s povolením ke kácení úřad nedovolil kácet dalších 18 lip, o které správce pozemku žádal.

Proti rozhodnutí Prahy 6 se odvolalo OS Šárecké údolí zastoupené zastupitelem Prahy 6 za Stranu zelených Martinem Skalským. „Případné kácení se tak odsouvá minimálně do nového rozhodnutí odvolacího orgánu,“ vysvětluje Charvátová. TSK se ale prodlevy obává. „Na rozdíl od různých občanských sdružení bychom pak nesli zodpovědnost za případné neštěstí,“ říká Mrázek za TSK.

O zachování aleje také usiluje občanské sdružení Arnika, které mimo jiné prosazuje, aby TSK zpracovalo dlouhodobý plán obnovy parku. Podle Arniky totiž hrozí, že by park mohl během pár let zmizet a změnit se v parkoviště. To Praha 6 důrazně popírá: „Vzhledem k tomu, že je uložena náhradní výsadba za každý strom, není v žádném případě cílem přeměna prostoru stromořadí na parkoviště, jak opakovaně nepravdivě uvádí sdružení Arnika,“ upozorňuje Dana Charvátová.

Problematika kácení dřevin v parku při Thákurově ulici je velmi složitá. Odborné posuzování, zda jsou osmdesát let staré lípy nebezpečné okolí, trvá již více než čtyři roky. „Složitost celé problematiky si Praha 6 dostatečně uvědomuje a i proto byl zdravotní stav stromořadí posuzován řadou renomovaných odborníků,“ sdělila Dana Charvátová. Dendrologické posudky si nechala vypracovat Praha 6, TSK jako správce, i občanská sdružení. Za tu dobu jich byla více než desítka a závěry odborníků často protichůdné. S každým posudkem se také různil počet stromů, které je nutné pokácet. Znalci rozdělili dřeviny do skupin a pro každou navrhli zajištění nezbytných opatření od vykácení a zajištění náhradní výsadby, až po provedení zdravotních, odlehčovacích řezů včetně instalace vazeb v korunách stromů, které správce postupně provádí.

Každé kompenzační opatření ale vede k dalšímu odumírání stromů a snižuje se i jejich estetická hodnota. „Obnova aleje je nevyhnutelná a při složitosti celého problému je postupná obnova přijatelným řešením,“ domnívá se vedoucí odboru dopravy a životního prostředí, která se opírá i o zkušenosti obnovy alejí ze zahraničí.

Související články

Na městskou část Praha 6 se obrátilo několik obyvatel ulic Pod Novým lesem a Nad Hradním potokem s problémem vysokého množství dopravy se všemi negativními dopady, kterými jsou například snížený komfort bydlení, snížení bezpečnosti silničního provozu vlivem zvýšené dopravy, vyhýbání protijedoucích vozidel nejen na k tomu určených výhybnách, ale též na chodnících apod. a požadavkem na zabránění či omezení tranzitní dopravy.

Celý článek 21. 11. 2024

Členové Rady městské části Praha 6, Rady obce Horoměřice a městské části Praha - Nebušice se sešli na společném jednání, aby řešili otázku dopravní situace a konkrétních dopravních opatření v ulici Horoměřická. Na závěr přijali společnou deklaraci, kde vyjádřili společnou snahu o urychlení řešení neuspokojivé dopravní situace v ulici Horoměřická.

Celý článek 18. 11. 2024

Instituce působící v pražském Kampusu Dejvice se domluvily na spolupráci v oblasti zajištění bezpečnosti svých studentů a zaměstnanců. Po prosincových událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se posílení bezpečnosti stalo prioritou jak pro vedení dejvických univerzit VŠCHT Praha a ČVUT v Praze, tak pro Národní technickou knihovnu, Ústav organické chemie a biochemie AVČR i městskou část Praha 6. Výsledkem je Memorandum o vzájemné spolupráci při řešení krizových událostí v prostředí Kampusu Dejvice, které 1. listopadu  společně podepsali statutární zástupci jmenovaných institucí.

Celý článek 4. 11. 2024