Kroky Prahy 6 v boji proti spádové turistice přinášejí výsledky

Již druhým rokem Praha 6 velmi důsledně bojuje proti spádové turistice. V letošním roce měli ředitelé škol k dispozici i metodické doporučení, jak v takových případech postupovat. V současné době bylo do základních škol zřizovaných městskou částí přijato celkem 1 115 dětí.

K letošním zápisům do prvních tříd přišlo celkem 1200 dětí. Z městské části Praha 6 jich bylo 1 089. Pro spádové žáky bylo před zápisy celkem připraveno 1 103 míst. MČ Praha 6 tak přijme i zhruba 25 dětí s bydlištěm mimo MČ Praha 6.

„Boj proti spádové turistice se zúročil i letos. Na Praze 6 byly přijaty všechny děti do svých spádových škol a nad rámec toho se konečně dostávají alespoň některé šestkové děti do svých preferovaných škol, dokonce i do těch nespádových,” říká místostarostka městské části Praha 6 Mariana Čapková.

Podle údajů ministerstva vnitra pobývá na území městské části 1236 dětí (včetně cizinců), které by měly letos začít chodit do základní školy. Na rozdíl od předchozích let již letos nebyly vyhlášeny samostatné zápisy pro děti ukrajinských uprchlíků. Jako vždy měli přednost spádové děti, až poté další prvňáčci z Prahy 6, kteří usilují o jinou než o spádovou školu a teprve potom děti z jiných městských částí, či ze Středočeského kraje.

„Od mého nástupu do funkce starosty jsem byl plně odhodlán se „boji“ proti spádové turistice plně věnovat zcela a jasně jsem deklaroval, že jsme připraveni čelit i soudním sporům. Proto jsme také společně s řediteli škol nastavili podmínky, za kterých bude dítě přijato. Jednou z podmínek bylo prokázání trvalého bydliště jednoho z rodičů a dítěte na MČ Praha 6 minimálně po dobu 3 měsíců před samotným zápisem. Velký dík patří ředitelům našich základních škol, že do toho s námi šli,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.

K boji proti spádové turistice se postupně připojily a připojují další města a městské části jako například Nebušice, Roztoky či škola z Prahy 8 a některá další města nás požádala o sdílení metodického doporučení.