Juscelino Kubitschek, brazilský politik s českými kořeny, má bustu v bubenečském parku

V parku Lázaro Cárdenase v Bubenči může veřejnost nově obdivovat o bustu Juscelina Kubitscheka de Oliveiry. Vrcholný brazilský politik vykonával v letech 1956 až 1961 funkci hlavy státu. Oblíbený politik měl české kořeny. Jeho bustu Praha 6 dostala darem od brazilského velvyslanectví.

Bustu slavnostně odhalili J. E. Sonia Regina Guimaraes Gomes, starosta Jakuba Stárek a radní pro kulturu a poslanec Jan Lacina. „Kubitschekovy kořeny spadají do Jižních Čech na Třeboňsko. Tímto způsobem se symbolicky Kubitschek vrací zpátky do země svých předků,“ vysvětluje Jakub Stárek. Bustu po komunikaci městské části s brazilskou velvyslankyní v České republice získala šestka darem.

„Na radnici se dlouhá léta rodí koncept parku liberátorů, latinskoamerických osvoboditelů, kteří se podíleli na vzniku jihoamerických republik. Začal to Simón Bolívar, pokračoval Benito Juárez, to byl bývalý mexický prezident a nedávno jsme sem umístili sochu Bernarda O'Higginse, což byl osvoboditel Chile,“ upřesňuje radní pro kulturu, sport a volný čas a bezpečnost městské části Praha 6 Jan Lacina.

Šestka je městskou částí, kde se nachází prakticky všechny ambasády v České republice. „S ambasádami hodně spolupracujeme a spolupráci s latinskoamerickými ambasádami si hýčkáme. Ony jsou za to velmi rády, jsou tím velmi poctěny a mají tady zároveň prostor pro svou pietu v době státních svátků,“ doplňuje Lacina.

Autorkou busty je umělkyně a sochařka Martina Nykodýmová, která vycházela z fotografií a z videí. „Na většině těch videí a fotografií byl pan prezident pozitivní, tak jsem se tu jeho pozitivitu snažila přenést i do té busty,“ popisuje sochařka.

Park Lázaro Cárdenase prošel v nedávné době postupnou revitalizací. V parku jsou nové cesty a zpevněné plochy včetně nových povrchů. Součástí parku je fontána, pítko, lavičky či stojany na kola.