Praha 6 i letos podpoří přípravu dětí na přijímačky na střední školu

Prostřednictvím programu Aktivní město „PŘÍPRAVKA NA STŘEDNÍ“ mohou rodiče žáků 9. a 8. tříd patnácti základních škol, jejichž zřizovatelem je Praha 6, získat finanční příspěvek na přípravu dětí, které na jaře 2025 absolvují přijímačky na střední školu.    

Hlavní foto

Se začátkem nového školního roku byl po velmi úspěšném pilotním projektu z jara letošního roku spuštěn další běh program Aktivní město – PŘÍPRAVKA NA STŘEDNÍ, který navazuje na zkušenosti nabyté právě z pilotního programu.

Mezi děti, které chodí do škol zřizovaných městskou částí, rozdělí Praha 6, jeden milion korun. Částka příspěvku činí 2000 Kč, a to ve formě 2 samostatných voucherů po 1000 Kč. O příspěvek je možno prostřednictvím aplikace Aktivní město požádat až do 31. března 2025, resp. do vyčerpání alokovaného rozpočtu. Rodiče dětí by tak s podáním žádosti rozhodně neměli otálet.

Pro děti z 9. ročníku je příspěvek poskytován na následující aktivity:

•              dlouhodobější i jednorázové přípravné kurzy na jednotnou přijímací zkoušku z ČJ a M

•              dlouhodobější i jednorázové přípravné kurzy na školní část přijímacích zkoušek (dějepis/zeměpis/literatura/umění/přírodní a technické vědy/cizí jazyky aj.)

•              zkoušky / přijímačky nanečisto – jednorázové testování

•              přípravné kurzy k talentovým zkouškám uměleckých a uměleckoprůmyslových oborů (konzervatoře, umělecké a uměleckoprůmyslové školy aj. (mezi tyto aktivity lze zařadit poslední ročníky na ZUŠ, pravidelné kroužky technického i uměleckého zaměření, které dětem pomáhají se připravit na zkoušky)

Zároveň došlo k rozšíření příspěvku i pro děti 8. ročníků. Zde je příspěvek poskytován úžeji, a to pouze na přípravné kurzy k talentovým zkouškám uměleckých a uměleckoprůmyslových oborů konzervatoře, umělecké a uměleckoprůmyslové školy aj. (mezi tyto aktivity lze zařadit poslední ročníky na ZUŠ, pravidelné kroužky technického i uměleckého zaměření, které dětem pomáhají se připravit na zkoušky).

O příspěvek mohou letos požádat i děti z ukrajinských rodin. Ti musí při žádosti o příspěvek doložit „vízum strpění“ nebo „vízum dočasného pobytu“.

Pilotní ročník nás přesvědčil, že rodičů mají o cílenou a účelovou podporu mimoškolní přípravy deváťáků na jednotné přijímací řízení mimořádný zájem. Proto i v letošním školním roce tento projekt opakujeme, a to hned s několika vylepšeními na základě nabytých zkušeností: spouštíme jej prakticky s koncem letních prázdnin, aby rodiče měli dostatek času na výběr vhodné aktivity pro svého školáka – ať už se jedná o dlouhodobější přípravný kurz nebo jednorázové, či opakované testování dětí na formát testů „CERMAT“. Rozšíření na osmáky, kteří se připravují na talentové zkoušky uměleckých oborů, pak vzešlo z přímého dialogu s rodiči žáků, kteří nám tuto praktickou zpětnou vazbu poskytli a já jim za to děkuji. Věřím, že si rodiče stejně jako v předchozím pilotu vyberou z dostatečné nabídky přípravných kurzů a doučování od veřejných, ale i soukromých školských a vzdělávacích subjektů a díky kvalitní přípravě budou šestkoví deváťáci patřit opět mezi ty nejúspěšnější středoškolské uchazeče,“ říká místostarostka městské části Praha 6 pro oblast školství Mariana Čapková.

Veškeré informace o programu najdou rodiče na webu www.aktivnimesto.cz, kde probíhá jak registrace a podání žádostí, tak samotné uplatnění příspěvků u zaregistrovaných poskytovatelů aktivit.

 

Související články