EIA k paralelní dráze respektuje požadavky obyvatel

Stanovisko EIA k výstavbě nové vzletové a přistávací dráhy na letišti Praha Ruzyně vydané ministerstvem životního prostředí respektuje klíčové podmínky obyvatel okolních obcí. Především uzavření celého letiště v nočních hodinách je dobrou zprávou pro všechny, kteří žijí v pásmu nové paralelní dráhy a celé městské části. 

Hlavní foto

Městská část Praha 6 velmi aktivně vstupovala se svými podněty a s podněty obyvatel dotčených oblastí do procesu EIA po celou dobu přípravy posudku. Vedle řady připomínek zpracovaných při jednání s různými občanskými sdruženími podepsala Praha 6 s Letištěm Praha již před několika lety memorandum o spolupráci při dodržování ochrany životního prostředí a veřejného zdraví.

Samotná paralelní dráha a její provoz nebude mít sice přímý vliv na lokalitu Prahy 6. Městská část bude částečně dotčena navazujícím silničním a železničním spojením. Jsme proto rádi, že i tyto navazující aspekty vydaná EIA obsahuje a ochranná opatření jsou podmínkou kladného stanoviska,“ říká starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Největším úspěchem pro okolí letiště je uzavření celého letiště v nočních hodinách. Určitě to přispěje k zachování dobrého životního prostředí v celé oblasti,“ doplnil místostarosta Prahy 6 René Pekárek.

Městská část Prahy 6 vnímá rozvoj a rozšíření podniku Letiště Praha jako pozitivní krok. Podnik a k němu vázaní poskytovatelé služeb a subdodavatelé, jsou významní zaměstnavatelé v regionu. Letiště Praha je také klíčovým zdrojem daňových příjmů.

Související články

Městská část Praha 6 ve spolupráci s investorem CPI Property Group a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy zahájila urbanisticko-architektonickou soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch. Cílem soutěže je najít novou podobu lokality při tramvajové zastávce sídliště Červený Vrch. CPI Property Group chce v místě realizovat výstavbu o rozloze cca 18 000 m2, která nahradí dosluhující budovu obchodního domu Šárka.

Celý článek 26. 3. 2025

Zavedení trolejbusové linky 59, která od loňska spojuje Nádraží Veleslavín s Letištěm Václava Havla, výrazně zlepšilo veřejnou dopravu na letiště. Cestující si novou linku pochvalují, což potvrzují i výsledky mezinárodního hodnocení ASQ (Airport Service Quality) organizace Airport Council International. Spokojenost s dopravní dostupností letiště vzrostla na historické maximum.

Celý článek 25. 3. 2025