Bezpečnost Evropské unie a ČR v multipolárním světě

V pátek 20. listopadu 2009 se v Národní technické knihovně ČR uskutečnila 5. pražská bezpečnostní konference „Bezpečnost Evropské unie a České republiky v multipolárním světě na začátku druhé dekády 21. století“.
Hlavní foto

Hlavním organizátorem bylo Středisko bezpečnostní politiky Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK Praha, které konferenci pořádalo ve spolupráci s velvyslanectvím Švédska v ČR a Zastoupením Evropské komise v ČR.

Generálním partnerem konference se stala Městská část Praha 6, jejíž starosta Mgr. Tomáš Chalupa převzal nad konferencí osobní záštitu. Hlavními partnery konference byly společnosti ČEZ, a.s., RWE Transgas, a.s., Saab Czech s.r.o. a ČEPS, a.s.

Konference, která se konala v rámci předsednictví Švédska v Radě EU, se zabývala procesem utváření multipolárního světa a vzájemnými vztahy jeho hlavních aktérů – EU, Spojených států amerických, Číny, Ruska, Indie a dalších regionálních mocností.

Součástí konference byla i panelová diskuse k zajišťování energetické bezpečnosti EU v multipolárním světě a blok vystoupení předních českých expertů k zajišťování vodní, kybernetické a biologické bezpečnosti.

Hlavní vystoupení na konferenci „Bezpečnost Evropské unie a České republiky v multipolárním světě na začátku druhé dekády 21. století“ přednesl Štefan Füle, ministr pro evropské záležitosti. Švédský pohled na vývoj multipolárního světa prezentovala Gunilla Herolf z prestižního Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI). Dalšími vystupujícími na konferenci byli mj. Libor Rouček, místopředseda Evropského parlamentu, Christian Cleutinx, ředitel Euratom Supply Agency, který promluvil o jednotné energetické politice a strategii EU, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a také starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Přepis jeho vystoupení ZDE 

Fotogalerie z konference

Další článek: Analytici varují před bohatou Evropou bez vlivu 

Související články

Instituce působící v pražském Kampusu Dejvice se domluvily na spolupráci v oblasti zajištění bezpečnosti svých studentů a zaměstnanců. Po prosincových událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se posílení bezpečnosti stalo prioritou jak pro vedení dejvických univerzit VŠCHT Praha a ČVUT v Praze, tak pro Národní technickou knihovnu, Ústav organické chemie a biochemie AVČR i městskou část Praha 6. Výsledkem je Memorandum o vzájemné spolupráci při řešení krizových událostí v prostředí Kampusu Dejvice, které 1. listopadu  společně podepsali statutární zástupci jmenovaných institucí.

Celý článek 4. 11. 2024

Praha 6 bude v roce 2024 podle rozpočtu schváleného zastupiteli hospodařit s příjmy ve výši 1,076 miliardy korun, na investice zapojí prostředky vytvořené v minulých letech ve výši 500 milionů korun. Celkové výdaje jsou plánované ve výši 1,577 miliardy korun. Na investice půjde 646 milionů.  

Celý článek 2. 1. 2024