Letos se opět do předpolí kláštera přišlo během víkendu bavit přes 30 tisíc lidí. Posvícení už popatnácté zorganizoval Spolek břevnovských živnostníků s pomocí Městské části Praha 6.
„Každý rok se snažíme program vylepšit a udělat pro návštěvníky co nejzajímavější. Jsme rádi, že na pódiu můžeme dát prostor břevnovským souborům nebo školám, jejich představení patří vždy k těm vydařeným a oblíbeným,“ řekl za Spolek živnostníků Tomáš Hudera.
„Je báječné, že se podařilo udržet tuto tradici už patnáct let“, domnívá se starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.
Návštěvníky posvícení letos potěšila staročeská vesnička, dobové trhy či pouťové atrakce. Ohnivá show a závěrečný ohňostroj dodaly letošnímu 15. posvícení správnou jiskru. Většina návštěvníků posvícení zavítala také do baziliky sv. Markéty, kde probíhaly bezplatné prohlídky.
Z historie posvícení
Posvícení je připomínka - výroční oslava dne, kdy byl vysvěcen břevnovský kostel a začal sloužit svému účelu. První zprávy o vysvěcení kostela se vztahují ke 14. lednu roku 993. Avšak v průběhu staletí může dojít k novému vysvěcení kostela z různých důvodů. Stalo se tak i v případě břevnovského kostela. Za sedmileté války, kdy byl klášter obsazen Francouzi, Sasy a Prusy, zde byl v roce 1757 zřízen po několik měsíců lazaret a zemřelo tady 2,5 tisíce Prusů, kteří byli pohřbeni na louce za klášterní sýpkou (dnes louka „prajzovka“). Kostel, který rovněž sloužil jako nemocnice, bylo nutné po odchodu pruského vojska celý vyčistit a znovu vysvětit. To vykonal 9. října 1757 světící biskup pražský, hrabě Valdštejn a od té doby se v Břevnově drží toto nové posvícení, které od roku 1994 organizuje Spolek Břevnovských živnostníků a podnikatelů (dnes Spolek břevnovských živnostníků), pod záštitou a s podporou Městské části Praha 6.