Praha 6 slavnostně odhalila pamětní desku legendárnímu pilotovi 311. československé bombardovací perutě RAF plukovníku Janu Říhovi DFC (26. 2. 1918 – 29. 11. 1999). Pamětní deska byla umístěna na budovu v Zemědělské ulici č. 14, kde žil plk. Jan Říha po svém návratu z války až do konce života.

Návrh na osazení pamětní desky inicioval pan Ing. Jan Goláň, který stojí i za dřívějšími projekty věnovanými válečným hrdinům, jako jsou desky generálu Františku Weberovi (Rooseveltova ulice, 2012) a generálmajorovi Josefu Dudovi (Keplerova ulice, 2020).
„Odhalování pamětních desek, jako je tato, nám připomíná odvahu a oběti, které naši hrdinové přinesli pro naši svobodu. Plukovník Jan Říha byl nejen výjimečný pilot, ale i vzor odhodlání a profesionality. Praha 6 má tu čest uchovávat jeho odkaz a předávat jej dalším generacím,“ uvedl radní městské části Praha 6 pro sport, kulturu a bezpečnost Jan Lacina.
Jan Říha byl jednou z nejvýraznějších osobností 311. československé bombardovací perutě RAF. Během druhé světové války absolvoval 84 operačních letů a nálety v celkové délce přes 800 hodin, což řadí jeho výkony mezi nejvýznamnější v rámci jednotky. Svedl několik vzdušných soubojů a úspěšně napadl nepřátelská plavidla. Za svou službu byl vyznamenán mimo jiné třemi Československými válečnými kříži a prestižním britským Záslužným leteckým křížem (DFC). Po skončení války působil jako dopravní pilot u ČSA. Po roce 1950 byl však z politických důvodů propuštěn, ale v roce 1965 rehabilitován. Svou profesní kariéru uzavřel u ČSA v roce 1974. Zemřel v roce 1999 v Praze 6, kde žil v Zemědělské ulici.
„Myslím si, že by z toho měl můj dědeček velkou radost, protože to byl ctižádostivý člověk a velký hrdina. Za minulého režimu byl perzekuován a příliš velkého uznání se mu nedostalo. Proto jsem rád, že se mu aspoň takto dostává velkého zadostiučinění,” říká vnuk Jana Říhy, Jan Douda.
Pamětní deska Jana Říhy doplňuje kolekci pamětních desek věnovaných dalším letcům RAF, jako byli František Weber (310. peruť), Josef Duda (312. peruť) a František Fajtl (313. peruť), i dalším vojenským osobnostem 2. světové války, mezi něž patří například Josef Balabán, Václav Lukas nebo Alois Eliáš.
„Pamětní deska, kterou odhalujeme, není pouze symbolem pocty jednotlivci, ale i připomínkou statečnosti a odhodlání všech, kteří se ve druhé světové válce postavili proti bezpráví. Praha 6 si hluboce váží odkazu plukovníka Jana Říhy a všech našich válečných hrdinů. Dnešní akt je důkazem našeho pevného odhodlání nikdy nezapomenout na jejich oběť a chránit hodnoty, za něž bojovali,“ uzavírá starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.
Praha 6 tak nadále udržuje tradici uctívání památky hrdinů, kteří se zasloužili o svobodu a demokracii.
Fotogalerie


