Angličtina se na šestkových školách učí od první třídy již patnáct let

Výuka prvního cizího jazyka je na šestkových základních školách zajištěna od první třídy již od roku 2009. Výuka cizích jazyků je pro městskou část jako zřizovatele, vedle celkových investic do vzdělávání, jednou z priorit.

„V dnešní době je znalost cizích jazyků a na prvním místě angličtiny, v podstatě nutností. Vítám proto návrh ministra školství zavést povinnou výuku prvního cizího jazyka od první třídy. Na našich školách je toto standardem ve všech prvních třídách našich základních škol již patnáct let,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek v reakci na návrh ministra školství, který chce zavést povinnost výuky angličtiny od první třídy. Návrh ministra školství by měl zajistit, konkrétně u žáků devátých tříd, zvýšení úrovně angličtiny z A2 na B1. U středoškoláků by měla požadovaná znalost cizího jazyka u maturitní zkoušky stoupnout na B2.

Angličtina se učí od první třídy ve všech základních školách, které městská část zřizuje. V deseti základních školách je první cizí jazyk angličtina (ve waldorfských třídách ZŠ Dědina je to němčina) vyučován jako povinný předmět. V dalších čtyřech školách jako nepovinný volitelný předmět a v jedné škole je nabízen jako kroužek.

„Na výuku cizích jazyků každoročně vynakládáme 12 milionů korun a využíváme rovněž podporu ze strany Letiště Praha, které v rámci programu Otevřený svět podporuje výuku cizích jazyků na našich školách již od roku 2008,“ říká místostarostka městské části Praha 6 pro oblast školství Mariana Čapková a dodává, že předpokládanou úroveň znalosti angličtiny B1 dosahují šestkoví deváťáci již nyní.

Výuku druhého cizího jazyka pak základní školy nabízejí nejpozději od sedmého ročníku, ale v necelé polovině škol je to povinně již od 6. ročníku. ZŠ Pod Marjánkou zahajuje výuku druhého cizího jazyka, konkrétně němčiny, již od ročníku pátého. Na další ZŠ Marjánka například vyučují francouzštinu již od 1. třídy formou dramatické výchovy, a to na základě povolení MŠMT.

Méně frekventované jazyky jako například italština či ruština nabízejí šestkové školy v nižších ročnících jako nepovinné či zájmové předměty.

Městská část Praha 6 v loňském školním roce přispěla základním školám

- na rodilé mluvčí 2 512 000 Kč (dotační program Otevřený svět);

- na výuku schválených předmětů v cizím jazyku 840 000 Kč (Otevřený svět);

- na výuku angličtiny v 1. a 2. ročníku 7 356 000 Kč (program podpory Jazyková Šestka)

- na výuku angličtiny v 6. ročníku 2 100 000 Kč (Jazyková Šestka)

Mateřským školám

- na výuku angličtiny u předškoláků 1 025 400 Kč (Jazyková Šestka)