DYS – Umění a věda na podporu dyslektickým dětem, z.s. zve na již 15. ročník Dne Dyslexie. V pondělí 9. 9. 2024 na vás v Šabachově parku ve Wuchterlově ulici v Praze-Dejvicích čekají workshopy a debata pod širým nebem. Více na www.dys.cz.
15. ročník Dne Dyslexie je pod záštitou prezidenta České republiky.
Motto 15. ročníku Dne dyslexie:
Proměňujeme dyslexii v DAR.
Workshopy budou probíhat po celý den, můžete se setkat s odborníky, ale i s těmi, co znají život dyslektika ze své zkušenosti:
- Kateřina Novotná, sochařka a malířka – workshop Slova jako šperk, šperk jako objekt?
- Markéta Miláčková, výtvarnice a učitelka – jak na matematiku? Vrýt do kartonu "skrytá čísla" aneb to, co dyskalkulik nevidí, nebo to, co vidí a chápe jinak?
- Jindřich Matěk, fotograf a soustružník – jak si hravou formou představit písmenka, a co jemu pomáhalo ve škole.
- Lucie Buková, zakladatelka společnosti Střízlivé ženy a peer konzultantka – Specifické problémy učení, ADHD – mohou mít v budoucnu souvislost s démonem alkoholu?
- Milena a Svatoslav Jeníkovi mají bohaté zkušenosti se svým synem a jeho dyslexií. Chtějí ukázat, co pomáhalo jim s učením, a to z naprosto laického pohledu.
- Kateřina Kachlíková, spisovatelka a dyslektička – kreativní dílnička tvůrčího psaní Může být spisovatel dyslektik? Psaní je kód vyprávění.
- Onisuru´Mo´Awobo, Američanka žijící v České republice a mluvící česky – specializuje se na hru spojenou s pohybem a tancem a způsob jak uchopit jazyk – ať již angličtinu nebo češtinu.
- Rania Kholmurodova, navzdory své dyslexii vystudovala právo v Uzbekistánu a vysokou školu managementu PR v České republice, umělkyně – výtvarný workshop na téma symboliky jídla ve spojení s lidskou postavou.
- Lenka Krejčová, psycholožka – představí Dys-centrum Praha, které pomáhá jak dětem, tak dospělým s dyslexií.
- Jana Štěpánová, speciální pedagožka – otázka nezralosti a vizuálního stresu.
- Ludmila Leinweberová, speciální pedagožka s vlastní zkušeností s dyslexií – jak trénovat mozek pomocí programu Active Brain.
- Stanislava Emmerlingová, speciální pedagožka – Emociální příčiny vzniku poruch učení i chování, a také dalších neurovývojových poruch?
- Renata Wolfová, speciální pedagožka a spoluautor online aplikace „Včelka na podporu čtenářských dovedností".
- Simona Michl Egriová, psychoterapeutka a tanečnice – terapie dys poruch a ADHD pohybem.
- Alena Krömerová, překladatelka, tlumočnice a lektorka – Jak na angličtinu zážitkem?
Dnem dyslexie bude provázet malířka a sochařka Alena Kupčíková, která pohovoří o své zkušenosti s dyslexií a dodá přítomným víru v sebe.