Vítání nově narozených dětí už ztratilo punc umělého komunistického svátku. Krátce po listopadu 1989 ho mnohé městské části zrušily jako přežitek minulého režimu. Postupně se ale k němu vrátily.
"O Vítání dětí jsme jednali už dříve, ale měli jsme s tím tak trošičku problém. Nechtěli jsme tento obřad dělat formou, jakou jsme zažili v éře minulého režimu," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. I proto radnice Prahy 6 připravila mezi občany anketu, aby se jich zeptala, zda si obnovení této tradice přejí. V anketě se vyjádřilo téměř 1300 respondentů a 50 procent občanů nepovažovalo rituál vítání dětí za přežitek.
Radnice se proto rozhodla tento obřad obnovit. Stalo se tak poprvé v Praze 6 od roku 1989. “Nebylo jednoduché připravit tento rituál tak, aby nepřipomínal éru minulého režimu, ale naopak respektoval pravidla obřadu, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Ovšem nejen dítěte, také v určité míře i matky a případně otce, po specifické době těhotenství a šestinedělí,“ vysvětlil zastupitel Oldřich Kužílek, autor scénáře Vítání dětí právě v Praze 6.
Rituál Vítání dětí v Praze 6 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti. A to nejen svou symbolikou, ale i výtvarnou a materiální formou. Při Vítání dětí Společenství, zastoupené a symbolizované radnicí, slibuje novému dítěti, že k němu bude chovat úctu a bude připraveno mu pomoci. I proto bylo za místo tohoto obřadu zvolena Písecká brána, která opět symbolizuje vstup do obce. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí starosta podáním ruky matce a přeložení stuhy dítěti (obdoba obřadu dalajlámy, jenž klade stuhu okolo krku). Rodiče dostávají také dárky, např. knihy, vzpomínkové listy, ale i brožuru s praktickými informaci z Prahy 6 o dětských hřištích, lékařích, potřebných institucích či volnočasových aktivitách.
"Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme důležitou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a dodal: „Vítání dětí od letošního roku bude v Praze 6 probíhat vždy čtyřikrát do roka s dětmi narozenými během tří měsíců.“
Co si o Vítání občánků v Praze 6 myslí občané si můžete přečíst ZDE
Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookies správně používat.