Oživení Veleslavínského zámečku

Veleslavínský zámeček a přilehlý park ožil. Městská část Praha 6 ho od června zpřístupnila Pražanům. Za téměř půl roku se zde uskutečnila řada akcí pro veřejnost a stal se vyhledávaným místem pro trávení volného času.

Hlavní foto

Městská část Praha 6 dlouhodobě usilovala o možnost zpřístupnění areálu Veleslavínského zámečku Pražanům a o to se také sama přičinila. Od konce června letošního roku otevřela jeho brány pro místní i návštěvníky ze vzdálenějších částí Prahy. Sama se také aktivně přičinila o rozhýbání života v opuštěném zámku a koordinuje zájemce o organizování zejména komunitních akcí.

„Dlouhodobě jsme usilovali o otevření a znovuoživení této významné kulturní památky na našem území. Tím spíš, když samotnému Veleslavínu chybí přirozené centrum a právě zámek a jeho areál by mohly toto centrum pro potkávání se, přirozeně tvořit,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek a dodává: „Nadále se snažíme hledat partnery, s nimiž bychom v budoucnu mohli areál zámku provozovat.“

Od té doby se stal centrem kulturního a společenského dění. Zámecký park je přístupný veřejnosti každý den, pravidelně se pořádají komentované prohlídky ať už v samotném zámku nebo přilehlém areálu. Za půl roku se zde konalo také několik koncertů, výstav nebo workshopů pro děti.

Areál se stal také jednou ze zastávek mezinárodního festivalu 4+4 dny v pohybu, u příležitosti výročí založení republiky se zde konala vzpomínková akce na Charlottu Masarykovou, jednu z významných osobností spojených s tímto místem. Aktuálně také v zámečku probíhá výstava Plenér laboratoře Veleslavín s díly významných žijících výtvarníků, kteří se inspirovali místním geniem loci. Je pro veřejnost otevřena denně od 15:00-18:00.

Za zmínku stojí akce s názvem Strašidelný zámek, která se zde uskutečnila druhou listopadovou sobotu, a navštívilo ji zhruba 1000 návštěvníků z různých koutů Prahy, což jen potvrzuje fakt, že zámecký areál není jen „šestkový“, ale celopražský.

Z trvalejších aktivit je vhodné zmínit otevření pátečního komunitního centra přímo v prostorách zámku od začátku října. V rámci komunitního centra byla zprovozněna zámecká kavárna, která je aktuálně otevřena několikrát týdně.

„Řadu akcí pořádají členové místních komunit a zájemců o organizování společenských a kulturních akcí ve Veleslavíně přibývá. Je potěšující, že je za tak krátkou dobu vidět, že veřejnost má o areál zájem a postupně si sem víc a víc lidí nachází cestu. Mimo jiné se zde pořádají školní prohlídky pro žáky z Prahy 6 a zaznamenali jsme i zvýšený zájem ze strany turistů,“ uvádí místostarosta městské části Praha 6 Petr Prokop.

Areál zámku Veleslavín, který je ve vlastnictví ČR, má krátkodobě bezplatně vypůjčena městská část Praha 6. ÚZSVM na 27. listopadu vyhlásil nicméně veřejnou aukci s cílem areál jako zbytný majetek státu prodat nejvyšší nabídce.

I za tak krátkou dobu, kdy bylo možné jej zpřístupnit, areál ožil a zájem o Veleslavínský zámek prokázal potenciál místa pro setkávání veřejnosti i možnosti nabídky volnočasových aktivit. Takových míst v oblasti Veleslavína i přilehlých čtvrtí s intenzivní výstavbou není mnoho.

 

Fotogalerie

Související články

V soutěži Stavba roku dopravní a technické infrastruktury roku 2024 získala rekonstrukce Bubenečského nádraží celkem 8390 hlasů. Cenu v prostorách Národního technického muzea během slavnostního večera převzal za Prahu 6, která byla investorem rekonstrukce, radní pro sport, kulturu a bezpečnost, Jan Lacina. Zvláštní cenu za přínos pro rozvoj kolejové dopravy získala i další stavba, která byla v této kategorii nominována, a to tramvajová trať z Divoké Šárky na sídliště Dědina.

Celý článek 10. 12. 2024

Historická budova nádraží Bubeneč z roku 1850, která přestala sloužit železniční dopravě v roce 2014, prošla kompletní rekonstrukcí a byla přeměněna na moderní komunitní a kulturní centrum Stanice 6. Tento projekt, spojující citlivou obnovu s inovativním využitím, zachoval původní architektonický charakter stavby a zároveň přinesl nové funkce pro současné potřeby. Tramvajová trať z Divoké Šárky na sídliště Dědina byla slavnostně otevřena v říjnu loňského roku a pravidelný provoz byl zahájen následující den. Linky č. 20 a 26 nyní spojují sídliště Dědina s centrem města i dalšími částmi Prahy, jako je Malá Strana, Letná nebo Anděl.

Celý článek 26. 11. 2024