Juscelino Kubitschek, brazilský politik s českými kořeny, má bustu v bubenečském parku

V parku Lázaro Cárdenase v Bubenči může veřejnost nově obdivovat o bustu Juscelina Kubitscheka de Oliveiry. Vrcholný brazilský politik vykonával v letech 1956 až 1961 funkci hlavy státu. Oblíbený politik měl české kořeny. Jeho bustu Praha 6 dostala darem od brazilského velvyslanectví.

Hlavní foto

Bustu slavnostně odhalili J. E. Sonia Regina Guimaraes Gomes, starosta Jakuba Stárek a radní pro kulturu a poslanec Jan Lacina. „Kubitschekovy kořeny spadají do Jižních Čech na Třeboňsko. Tímto způsobem se symbolicky Kubitschek vrací zpátky do země svých předků,“ vysvětluje Jakub Stárek. Bustu po komunikaci městské části s brazilskou velvyslankyní v České republice získala šestka darem.

„Na radnici se dlouhá léta rodí koncept parku liberátorů, latinskoamerických osvoboditelů, kteří se podíleli na vzniku jihoamerických republik. Začal to Simón Bolívar, pokračoval Benito Juárez, to byl bývalý mexický prezident a nedávno jsme sem umístili sochu Bernarda O'Higginse, což byl osvoboditel Chile,“ upřesňuje radní pro kulturu, sport a volný čas a bezpečnost městské části Praha 6 Jan Lacina.

Šestka je městskou částí, kde se nachází prakticky všechny ambasády v České republice. „S ambasádami hodně spolupracujeme a spolupráci s latinskoamerickými ambasádami si hýčkáme. Ony jsou za to velmi rády, jsou tím velmi poctěny a mají tady zároveň prostor pro svou pietu v době státních svátků,“ doplňuje Lacina.

Autorkou busty je umělkyně a sochařka Martina Nykodýmová, která vycházela z fotografií a z videí. „Na většině těch videí a fotografií byl pan prezident pozitivní, tak jsem se tu jeho pozitivitu snažila přenést i do té busty,“ popisuje sochařka.

Park Lázaro Cárdenase prošel v nedávné době postupnou revitalizací. V parku jsou nové cesty a zpevněné plochy včetně nových povrchů. Součástí parku je fontána, pítko, lavičky či stojany na kola. 

Fotogalerie

Související články

V soutěži Stavba roku dopravní a technické infrastruktury roku 2024 získala rekonstrukce Bubenečského nádraží celkem 8390 hlasů. Cenu v prostorách Národního technického muzea během slavnostního večera převzal za Prahu 6, která byla investorem rekonstrukce, radní pro sport, kulturu a bezpečnost, Jan Lacina. Zvláštní cenu za přínos pro rozvoj kolejové dopravy získala i další stavba, která byla v této kategorii nominována, a to tramvajová trať z Divoké Šárky na sídliště Dědina.

Celý článek 10. 12. 2024

Historická budova nádraží Bubeneč z roku 1850, která přestala sloužit železniční dopravě v roce 2014, prošla kompletní rekonstrukcí a byla přeměněna na moderní komunitní a kulturní centrum Stanice 6. Tento projekt, spojující citlivou obnovu s inovativním využitím, zachoval původní architektonický charakter stavby a zároveň přinesl nové funkce pro současné potřeby. Tramvajová trať z Divoké Šárky na sídliště Dědina byla slavnostně otevřena v říjnu loňského roku a pravidelný provoz byl zahájen následující den. Linky č. 20 a 26 nyní spojují sídliště Dědina s centrem města i dalšími částmi Prahy, jako je Malá Strana, Letná nebo Anděl.

Celý článek 26. 11. 2024