Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková a další čestní hosté zahájili v Písecké bráně v Praze 6 unikátní výstavu Olympijské století 1920–2020. Výstava sestává z plakátů k jednotlivým olympijským hrám za uplynulých sto let a také ze sportovních příběhů českých (československých) olympioniků.
Procházka bohatou olympijskou historií, po níž se návštěvníci výstavy mohou vydat, začíná u letních olympijských her v belgických Antverpách v roce 1920. Jednalo se totiž o vůbec první olympiádu, které se zúčastnila výprava Československé republiky. Výstava v Písecké bráně v Praze 6 na pětadvaceti panelech předvádí plakáty letních olympijských her z let 1920 až 2020 a mapuje úchvatné příběhy českých či československých sportovců, kteří jsou s jednotlivými hrami spjati.
„Vloni jsme v Písecké bráně s velkým ohlasem představili československé sportovce v boji za svobodu, ať už proti nacismu, nebo komunistické diktatuře. Zahájit ji osobně přišly dvě velké legendy Dominik a Ivan Haškovi. Letos je tématem olympijské století, které bylo také plné velkých osobních i sportovních dramat. Je v tom hodně emocí, které se ke sportu vážou a které mě vždycky dojmou,“ říká Jan Lacina, radní Prahy 6 pro kulturu, sport a volný čas.
Olympijské století zahrnuje i Hry XXXII. olympiády v japonském Tokiu, které měly být zahájeny v červenci letošního roku. Celosvětová pandemie nemoci Covid-19 však nakonec vedla k rozhodnutí olympijských orgánů tyto hry odložit na rok 2021. Tuto skutečnost na vernisáži výstavy připomněla i Eva Samková, držitelka zlaté olympijské medaile ve snowboardcrossu ze Zimních olympijských her 2014 v Soči. „Na olympiádu v Tokiu jsem měla jet jako fanoušek a moc jsem se těšila, že budu fandit českým sportovcům a budu dojatá z úžasných sportovních výkonů. Bohužel to nevyšlo, ráda si ale historii letních olympiád připomenu prostřednictvím této výstavy,“ řekla Eva Samková a dodala: „Líbí se mi, že je výstava právě v Praze 6, jelikož tady již nějakou dobu žiju a pravidelně se taky pohybuji na Julisce.“
Každý olympijský plakát na výstavě odráží výtvarný styl dané doby a rovněž místo konání her. „Olympiáda není jednorázová akce, ale zahrnuje celé čtyřleté období. Během toho pořadatelská země vždy prezentuje to nejlepší z vlastní kultury. K tomu samozřejmě patří i zcela jedinečný vizuální styl každé olympiády, který kombinuje specifika dané země, zároveň ale nese kosmopolitní a nadnárodní charakter. Olympiáda je přece i pro celý svět,“ řekl Alexandr Kliment, předseda České olympijské akademie.
Výstavu si bude moci veřejnost prohlédnout v Písecké bráně zdarma až do 31. října letošního roku.