Vzpomínka na Josefa Balabána

Pietní vzpomínka u pamětní desky genmjr. Josefa Balabána v den jeho zatčení, od kterého letos uplynulo 70 let.

Hlavní foto

Genmjr. Josef Balabán neodmyslitelně patří k Praze 6. Po návratu z bojů I. sv. války bydlel se svou matkou ve Šlikově ulici v Břevnově, od roku 1934 potom v Ruzyni č.p. 210, v roce 1938 se přestěhoval do Kazašské ulice v Bubenči a jeho družka Josefa Kochmannová bydlela ve Vostrovské ulici na Hanspaulce, kde se v závěru svého života převážně zdržoval. V Praze 6 také vedl se svými druhy – Josefem Mašínem a Václavem Morávkem – svoji odbojovou činnost.

Na území Prahy 6 působil rozvětvený odboj. Sídlo tu měly všechny hlavní ilegální organizace Obrany národa, Petiční výbor Věrni zůstaneme i Ústřední vedení odboje domácího, stejně jako ilegální časopis „V boj“. Emigrace letců, kteří se uplatnili v RAF, probíhala z Ruzyně, do koncentračních táborů bylo z dejvických kolejí odvlečeno na 1200 studentů a během Pražského květnového povstání bylo postaveno v Praze 6 celkem 180 barikád. Počet obětí květnových událostí na Praze 6 se odhaduje na 100.

Související články

Až do poloviny listopadu budou mít návštěvníci možnost si před Píseckou bránou prohlédnout výstavu Praha 6 legionářská, která se sem přesouvá z Vítězného náměstí a bude doplněna interiérovou výstavou (PO)ZAPOMENUTÍ LEGIONÁŘI, na níž volně navazuje. Praha 6 tak chce uctít výročí založení Československa a zároveň přimět obyvatele Prahy 6 k zamyšlení, zda by si některé ulice nezasloužily, aby se jim vrátil původní název, který vzdával hold hrdinům první světové války a legionářům.

 

Celý článek 18. 10. 2024

Břevnovský klášter a jeho okolí o víkendu zachvátí posvícenská zábava. Oblíbené pouťové atrakce doplní staročeská vesnička se stánky s řemeslnými výrobky a zásadní roli bude hrát také posvícenské občerstvení a bohatý kulturní program. Po celou dobu posvícení jsou přístupné prostory Břevnovského kláštera.

Celý článek 2. 10. 2024