Vojska se utkala na Bílé hoře

Na sedm stovek účinkujících se o víkendu na Vypichu u obory Hvězda už pošesté utkaly "na život a na smrt" v rámci rekonstrukce památné bitvy na Bílé hoře.

Hlavní foto

Už pošesté uspořádala plzeňská skupina historického šermu Rytíři koruny české mimořádně výpravnou rekonstrukci bitvy na Bílé hoře z roku 1620. Podívaná, na kterou zamíří každým rokem mnoho návštěvníků z celé republiky, uchvátila především rodiny s dětmi. Oceňují ji ovšem i historici. Akce se uskutečnila v sobotu i neděli na Bělohorské pláni u zdi obory Hvězda.

Organizátoři přivezli stovky bojujících z celé Evropy a připravili kilogramy střelného prachu a pyrotechniky, aby byla atmosféra bitvy co nejreálnější.

Po oba dva dny byl připraven celodenní program, v areálu bylo možné navštívit mnoho vojenských ležení obou armád, nasytit a napojit se v mnoha dobových krčmách či koupit výrobek na čistě dobovém tržišti.

Přes den zde hrály historické hudební skupiny. Diváci mohli vidět například ukázky z výcviku vojáků, vystoupení tanečnic, svůj válečný um předvedli i dělostřelci.

Samotnou "bitvu", tedy velké představení za účasti několika stovek účinkujících, doplněné hudbou a pyroefekty, připravili organizátoři tak, aby se co nejvíce podobala skutečné historické události.

Na návrší Bílé hory nedaleko Prahy proti sobě stanula 8. listopadu 1620 vojska českých stavů na jedné straně a spojená vojska Katolické ligy a císařské armády na straně druhé. Bitva na Bílé hoře byla sice krátká, stala se však zlomem pro České země. Mnoho lidí muselo uprchnout za hranice a 27 českých pánů skončilo na popravišti. Český stát na jejím základě vstoupil do cizího nového soustátí rakouského a zůstal jeho příslušníkem 298 let.

Fotogalerie z bitvy ZDE

Související články

Až do poloviny listopadu budou mít návštěvníci možnost si před Píseckou bránou prohlédnout výstavu Praha 6 legionářská, která se sem přesouvá z Vítězného náměstí a bude doplněna interiérovou výstavou (PO)ZAPOMENUTÍ LEGIONÁŘI, na níž volně navazuje. Praha 6 tak chce uctít výročí založení Československa a zároveň přimět obyvatele Prahy 6 k zamyšlení, zda by si některé ulice nezasloužily, aby se jim vrátil původní název, který vzdával hold hrdinům první světové války a legionářům.

 

Celý článek 18. 10. 2024

Břevnovský klášter a jeho okolí o víkendu zachvátí posvícenská zábava. Oblíbené pouťové atrakce doplní staročeská vesnička se stánky s řemeslnými výrobky a zásadní roli bude hrát také posvícenské občerstvení a bohatý kulturní program. Po celou dobu posvícení jsou přístupné prostory Břevnovského kláštera.

Celý článek 2. 10. 2024