Vítání dětí po vzoru dávných rituálů

Na základě ankety mezi občany proběhl v Praze 6 letos v květnu první obřad Vítání dětí po roce 1989. Včera a dnes přivítala městská část dalších 300 novorozenců.
Hlavní foto

Vítání nově narozených dětí už ztratilo punc umělého komunistického svátku. Krátce po listopadu 1989 ho mnohé městské části zrušily jako přežitek minulého režimu. Postupně se ale k němu vrátily.

"O Vítání dětí jsme jednali už dříve, ale měli jsme s tím tak trošičku problém. Nechtěli jsme tento obřad dělat formou, jakou jsme zažili v éře minulého režimu," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. I proto radnice Prahy 6 připravila mezi občany anketu, aby se jich zeptala, zda si obnovení této tradice přejí. V anketě se vyjádřilo téměř 1300 respondentů a 50 procent občanů nepovažovalo rituál vítání dětí za přežitek.

Radnice se proto rozhodla tento obřad obnovit. Stalo se tak poprvé v Praze 6 od roku 1989. “Nebylo jednoduché připravit tento rituál tak, aby nepřipomínal éru minulého režimu, ale naopak respektoval pravidla obřadu, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Ovšem nejen dítěte, také v určité míře i matky a případně otce, po specifické době těhotenství a šestinedělí,“ vysvětlil zastupitel Oldřich Kužílek, autor scénáře Vítání dětí právě v Praze 6.

Rituál Vítání dětí v Praze 6 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti. A to nejen svou symbolikou, ale i výtvarnou a materiální formou. Při Vítání dětí Společenství, zastoupené a symbolizované radnicí, slibuje novému dítěti, že k němu bude chovat úctu a bude připraveno mu pomoci. I proto bylo za místo tohoto obřadu zvolena Písecká brána, která opět symbolizuje vstup do obce. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí starosta podáním ruky matce a přeložení stuhy dítěti (obdoba obřadu dalajlámy, jenž klade stuhu okolo krku). Rodiče dostávají také dárky, např. knihy, vzpomínkové listy, ale i brožuru s praktickými informaci z Prahy 6 o dětských hřištích, lékařích, potřebných institucích či volnočasových aktivitách.

"Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme důležitou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a dodal: „Vítání dětí od letošního roku bude v Praze 6 probíhat vždy čtyřikrát do roka s dětmi narozenými během tří měsíců.“

Co si o Vítání občánků v Praze 6 myslí občané si můžete přečíst ZDE

Související články

Až do poloviny listopadu budou mít návštěvníci možnost si před Píseckou bránou prohlédnout výstavu Praha 6 legionářská, která se sem přesouvá z Vítězného náměstí a bude doplněna interiérovou výstavou (PO)ZAPOMENUTÍ LEGIONÁŘI, na níž volně navazuje. Praha 6 tak chce uctít výročí založení Československa a zároveň přimět obyvatele Prahy 6 k zamyšlení, zda by si některé ulice nezasloužily, aby se jim vrátil původní název, který vzdával hold hrdinům první světové války a legionářům.

 

Celý článek 18. 10. 2024

Břevnovský klášter a jeho okolí o víkendu zachvátí posvícenská zábava. Oblíbené pouťové atrakce doplní staročeská vesnička se stánky s řemeslnými výrobky a zásadní roli bude hrát také posvícenské občerstvení a bohatý kulturní program. Po celou dobu posvícení jsou přístupné prostory Břevnovského kláštera.

Celý článek 2. 10. 2024