Valentýn v Praze 6

Ve čtvrtek 14. února 2002 od 16 do 18 hodin proběhla na Vítězném nám. v Dejvicích Valentýnská párty Prahy 6.

Během odpoledne se soutěžilo ve čtyřech disciplínách pro páry, ve skládání puzzle a o nejzamilovanější esemesku. Pro zájemce vytvořil astrolog tzv. "vzájemné aspekty", tzn. horoskop na "klíč" a celé odpoledne zpívali a moderovali Heidi Janků a Stanislav Hložek. Ze svého vztahu k Valentýnu se vyznal divákům i soutěžícím také místostarosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který prozradil, že Valentýn je pro něj kromě symbolu zamilovanosti také symbol končícího zimního počasí a příchodu jarních dnů. Kdo chtěl, mohl se občerstvit nápojem "lásky" a děti navíc dostávaly od maskota balónek. Vítězné páry jednotlivých disciplín kromě zajímavých dárků postoupily do finále, kde bylo odhaleno Valentýnské překvapení - párům starším 18ti let bylo nabídnuto, že vydrží-li spoutáni policejními pouty po dobu 24 hodin, získají zdarma nocleh v apartmá Hotelu Praha v Praze 6 i s občerstvením. Možnost, zda být na 24 hodin spoután a vyhrát pobyt v hotelu nebo nezvolit tuto variantu a odnést si "pouze" zajímavé ceny, volil nakonec jen jeden pár - Bára s Petrem, protože on jediný splnil věkovou podmínku - starší 18 let. Chtějí-li skutečně Bára a Petr cenu získat, musí zítra, tj. 15. 2. 2002 přijít přesně v 15 hodin ke kapličce Poutní cesty před hotelem Pyramida v Praze 6, kde začíná masopustní průvod Prahy 6. Tam jim starosta slavnostně předá "voucher" na pobyt v hotelu. Do soutěže o Nejzamilovanější esemesku přišlo celkem 10 zpráv. Porota nakonec rozhodla odměnit všechny autory, protože všechny byly o lásce a byly upřímné. Některé esemesky byly i zveršované: "Jen jedno přání si mé srdce přálo, aby bylo tebou navždy milováno " nebo "Až večer zavřeš své krásné oči a půjdeš spát, vzpomeneš, že žije někdo, kdo má tě rád". Zajímavou a "velmi zamilovanou esemesku" poslal dvanáctiletý Michal: "Naše láska naplňuje můj život štěstím, dává mu smysl a já díky tobě vím, jak je nádherné milovat. Být stále s tebou je to, co si přeji nejvíce." Tradice dávání milých dárků a přáníček v den sv. Valentýna pochází již ze 16. století, ve století 19. si začali lidé mezi sebou posílat tzv. Valentýnky, anonymní přáníčka podepsaná na památku biskupa slovy "Od tvého Valentýna". Dnes se tento svátek slaví po celém světě a podle statistik se rozešle ten den více než miliarda přání. Svátek sv. Valentýna je po celém světě oslavován 14. února jako den všech zamilovaných. V posledních několika letech se slaví také u nás. Svátek svatého Valentýna je spojený se skutečnou historickou osobností a událostmi, které spadají do doby vlády císaře Claudia II. V Římě ve třetím století našeho letopočtu. Se životem sv. Valentýna, po němž byl svátek pojmenován, je spojeno několk legend, které nám mají připomenout, že na světě existují věci, pro které stojí za to obětovat svůj život. Jednou z nich je bezesporu láska. Podle jedné z legend se biskup Valentýn postavil proti zákazu císaře vykonávat svatby. Císař svůj zákaz odůvodnil tím, že je třeba, aby bylo dostatek vojáků. Biskup ale oddával milence potají, za což byl odsouzen k smrti a popraven. Za svou mučednickou smrt se stal svatý Valentýn později slavným a zanedlouho prohlášen za patrona všech zamilovaných. Valentýnské odpoledne Prahy 6 připravil McDonald´s ve spolupráci s Městskou částí Praha 6 a reklamní agenturou Smart Team.