Unikátní výstavu Praha 6 legionářská si můžete v ulicích Dejvic a Bubenče prohlédnout až do půlky října

Výstava vzdává hold hrdinům první světové války a jejím cílem je také vybídnout místní obyvatele k zamyšlení nad původními názvy ulic Bubenče a Dejvic, které byly povětšinou věnovány památce těch, kteří bojovali za naši svobodu a vznik samostatné československé republiky.

Hlavní foto

Místa legionářských bojišť i jména legionářů měla být navždy připomínána prostřednictvím názvů ulic v Bubenči a v Dejvicích. Bohužel křehká léta svobody v období po dvou světových válkách byla zpřetrhána obdobím totality, která se ze všech sil snažila vzpomínku na československé legionáře vymazat z paměti českého národa.

„Průběžně dostáváme žádosti od občanů o přejmenování konkrétních ulic. Rozhodli jsme se tedy pro tuto formu výstavy, abychom lidem ukázali, jak se jejich ulice dříve jmenovala a zda by nestálo za to vrátit jí její původní název,“ říká radní městské části Praha 6 pro sport, kulturu a bezpečnost Jan Lacina.

Radnice Prahy 6 společně s Vojenským historickým ústavem a Post Bellum tak přišla s myšlenkou prostřednictvím výstavy představit původní názvy ulic a vyzvat tak občany Prahy 6 k zamyšlení, zda by nestálo za to některé původní názvy obnovit a vrátit tak vzpomínku na hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu a vznik samostatného československého státu.

 „Praha 6 je s armádou provázána od jejího samotného vzniku, který se datuje stejně jako vznik Československa do roku 1918. Vojenské budovy se nacházejí v okolí Vítězného náměstí, doplňují názvy ulic i pomníky, při nichž si pravidelně společně se zástupci armády připomínáme statečné činy našich hrdinů,“ říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.

„Praha 6 je tzv. vojenská čtvrť. Vznik Československé republiky v říjnu 1918 s sebou přinesl i nutnost vybudování armády. Již od 14. listopadu 1918 se začalo etablovat Ministerstvo národní obrany. Jedním z limitujících faktorů byl problém s umístěním jeho jednotlivých úřadů. Jako ideální řešení se jevilo umístit je do rozvíjejícího se území Dejvic a Bubenče,“ doplňuje ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

„Téměř dvě třetiny názvů ulic zůstávají pojmenovány tak, jak se to stalo v roce 1952. Například ulice, která nesla původně název Setniny Nazdar, jejíž 100. výročí založení jsme si na konci srpna připomněli, se dnes jmenuje po ruském romantickém básníkovi Někrasovovi a takových příkladů je celá řada,“ dodává Michal Burian, historik Vojenského historického ústavu.

V roce 1925 schválila pražská městská rada šest zásad pro názvy ulic a tehdy došlo k pojmenování řady bubenečských a dejvických ulic podle významných bojišť a osobností první světové války spojených s působením československých legií. K první vlně přejmenování došlo za německé okupace, a ačkoli se po roce 1945 ulice nakrátko vrátily k původním názvům, po nástupu komunistické moci došlo v roce 1952 k nahrazení téměř všech jmen spojených s legiemi. Až po roce 1989 se část ulic vrátila ke svým původním názvům.

 

Fotogalerie

Související články

Až do konce května máte možnost si prohlédnou unikátní výstavu Nezapomeňme 80 na Vítězném náměstí. Součástí výstavy je i ukázka vojenské techniky. Přímo v centru Dejvic a Bubenče bude k vidění vojenská historická technika například: britský 40 mm protiletadlový kanon Bofors L/60, sovětský 37mm protiletadlový kanon vz. 39, německý motocykl v provedení sidecar, americký Dodge WC54 a další. Techniku Praze 6 zapůjčil Vojenský historický ústav. Jedná se o exponáty z Vojenského technického muzea Lešany.

Celý článek 5. 5. 2025