Ukrajinská pole orná a válečná se přesunula před ruský úřad

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a městskou částí Praha 6 podpořilo pokračování výstavy Ukrajinská pole orná a válečná, která popisuje dopady ruské agrese na ukrajinské zemědělství.

Hlavní foto foto: Milan Mottl - MZe

Výstava se nyní přesunula z ostravského muzea do veřejného prostoru v Praze a její hlavní součást – několik kusů zničené ukrajinské zemědělské techniky – byla umístěna před budovu Velvyslanectví Ruské federace.

„Rozhodli jsme se stroje symbolicky umístit před ruskou ambasádu. Jejich přítomnost před úřadem, který zastupuje zemi, jež bezprecedentně napadla Ukrajinu, má vyjádřit nesouhlas s ohrožováním celosvětové potravinové bezpečnosti,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. 

Kombajn, traktor a secí stroj mají své vlastní příběhy. Lidé se o nich mohou dozvědět více přímo na místě pomocí aplikace s rozšířenou realitou.

Podobnou tematiku chystá před budovou Velvyslanectví Ruské federace i organizace Post Bellum. K vrakům zemědělských strojů přibudou i auta z další putovní výstavy, jež rovněž svědčí o zločinech, kterých se ruští vojáci dopouštějí na Ukrajině.

Další část výstavy Ukrajinská pole orná a válečná bude umístěna v blízkosti zastávky Hradčanská. Exteriérové panely vysvětlují, jak válka souvisí s globální potravinovou bezpečností, růstem cen základních potravin, rozpadem dodavatelských řetězců nebo rizikem migrace z chudých zemí do Evropy.

„Tuto iniciativu rozhodně vítám. Od samotného počátku ruské agrese na Ukrajině podporujeme obyvatele v našem partnerském městě Chmelnyckyj, kam jsme například na konci loňského roku poslali finanční dar ve výši téměř milion korun. Tamní nezisková organizace za něj pořídila tři vozidla, která budou pomáhat svážet raněné z fronty. Vloni jsme zde také hostili 70 ukrajinských dětí, které ve válce přišly o jednoho či oba rodiče. V letošním roce hodláme v podpoře pokračovat, říká starosta městské části Praha 6 Jakub Stárek.

Poslední část příběhu návštěvníci naleznou přímo v Národním zemědělském muzeu v Praze. „Unikátní snímek ve virtuální realitě se odehrává poblíž města Izjum v Charkovské oblasti. Diváci se vydají na strhující cestu po kdysi prosperujících skladech obilí, které jsou nyní zdevastované ruskou invazí, popisuje obsah krátkého filmu generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák. 

„Válka na Ukrajině se pro nás bohužel stala už běžnou denní realitou. I proto je důležité připomínat si, jak zničující dopady má na ukrajinskou zemi, její obyvatele, ale i ekonomiku. Je symbolické gesto, že ohořelé zemědělské stroje můžeme umístit před ruskou ambasádu, která leží na území naší městské části," dodává k výstavě místostarosta městské části Praha 6 Petr Prokop.

Všechny části výstavy na sebe vzájemně odkazují pomocí mapky, a lidé se tak při půlhodinové procházce mohou dozvědět více o tom, jak cílená devastace ukrajinského zemědělství dopadá nejen na tamější zemědělce, ale na celý svět.