STAROSTA KONDOLOVAL NA VELVYSLANECTVÍ FRANCIE

Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář ve čtvrtek 8. ledna 2015 na velvyslanectví Francouzské republiky v Praze kondoloval obětem středečního teroristického útoku v Paříži zápisem do kondolenční knihy. Následně osobně kondoloval velvyslanci Francie v ČR J.E. Jeanu-Pierremu Asvazadourianovi.

Poté položil před budovou velvyslanectví sídlící na Velkopřevorském náměstí v Praze květiny a zapálil svíčku.

Na budově radnice městské části Praha 6 před hlavním vchodem jsou tři stožáry pro vyvěšení vlajek. Ve čtvrtek byla od dopoledne uprostřed vyvěšena francouzská vlajka. Vpravo je vlajka České republiky, vlevo vlajka Prahy 6. Všechny vlajky jsou staženy na půl žerdi. Takto to bude po celou dobu ve Francii vyhlášeného národního smutku.

Městská část Praha 6 má již od 60. let 20. století jako své partnerské město francouzské Drancy, ležící v blízkosti Paříže. Proto byl také odeslán kondolenční dopis starosty Prahy 6 přímo starostovi Drancy, francouzského partnerského města Prahy 6, panu Jeanu-Christophemu Lagardeovi.

Text kondolence:

Vážený pane poslanče a starosto,

s hlubokým zármutkem a pobouřením jsem přijal zprávu o teroristickém útoku na kanceláře redakce týdeníku Charlie Hebdo, během něhož bylo zločinně zavražděno dvanáct francouzských občanů - novinářů, kreslířů, policistů a zaměstnanců. Tento neakceptovatelný výraz lidské zbabělosti, zloby a nenávisti mě hluboce šokoval, stejně jako všechny občany Prahy 6. Přijměte proto, prosím, vyjádření mé upřímné soustrasti. Touto tragédií se cítíme zasaženi všichni. Dovoluji si citovat prezidenta Francouzské republiky pana Françoise Hollandea: „Tito muži a tato žena zemřeli pro to, za co považovali Francii – tedy svobodu.“ Je to přesně tak: teroristé chtěli zavraždit svobodu. Jakožto evropský občan jsem hluboce přesvědčen, že se musíme v boji za svobodu, která je nám tak drahá, všichni spojit. Vážený pane poslanče a starosto, přijměte, prosím, projevy mé nejhlubší úcty.

Mgr. Ondřej Kolář starosta městské části Praha 6

Monsieur le Député-maire,

C’est avec une immense tristesse et bouleversement que j’ai appris le crime qui a touché douze citoyens français, journalistes, dessinateurs, policiers, employés, lors de l’attentat terroriste perpetré dans les bureaux de la rédaction du magasine satirique Charlie Hebdo. Cet acte d’une intolérable lacheté, motivé par une haine aveugle m’a profondément choqué, ainsi que tous les riverains de Prague 6.Permettez-moi donc de vous exprimer mes plus sincčres condoléances.

Nous nous sentons tous visés et concernés par cette tragédie. Je me permets de citer le président de la République française, Monsieur François Hollande : „Ces hommes, cette femme, sont morts pour l’idée qu’ils se faisaient de la France, c’est-ŕ-dire la liberté“. Effectivement, c’est la liberté que l’on a voulu assassiner. En tant que citoyen européen, je suis profondément convaincu que nous devons tous nous unir pour défendre cette liberté, qui nous est si chčre.

Je vous prie d'agréer, Monsieur le Député-maire,  l'expression de ma trčs haute considération.