Divadlo Spejbla a Hurvínka včera před bubenečským činžákem, v němž už 15 let sídlí, odhalilo nový pomník svých slavných loutek. Jejich sochy v "nadživotní" velikosti odlité z bronzu zde ode dneška sedí na lavičce ze stejného materiálu.
Slavnostního odhalení nového artefaktu se zúčastnila asi stovka lidí, akt si nejvíce užívaly děti předškolního věku.
Instalací sousoší Spejbla a Hurvínka si divadlo připomnělo řadu svých letošních jubileí. Loutku Spejbla zakladatel divadla Josef Skupa "oživil" právě před 90 lety, osmdesátiny letos slaví Mánička a pejsek Žeryk a stejného věku se dožívá soubor divadla. Letos je to navíc 65 let od chvíle, kdy divadlo z Plzně přesídlilo do metropole a 15 let od usídlení v Praze 6.
Samotné odhalení sochy se odehrálo přímo v režii Spejbla a Hurvínka - loutky své bronzové dvojníky vystavily zrakům dětí, když strhnutím sítě vypustily desítky barevných plynem naplněných balonků, které okamžitě zamířily vzhůru do oblak.
"Lavička se Spejblem a Hurvínkem bude nejen sloužit jako pomníček, děti si na ní mohou sednout a vyfotografovat se Spejblovi na klíně nebo s rukou kolem Hurvínkova krku," řekla ředitelka divadla Helena Štáchová.
Autorem sousoší slavných postaviček, na jehož odlití a instalaci získalo divadlo půl milionu korun od sponzorů, byl výtvarník Dušan Soták. "Je to člověk, který pro naše divadlo dlouho pracuje, proto má ty dvě figury velmi dobře v ruce a umí je udělat. Podařilo se mu to s jistou nadsázkou, kterou socha vyžaduje," zhodnotila Štáchová.
Divadlo Spejbla a Hurvínka včera zahájilo novou sezonu premiérou hry Martina Kláska Hurvínkovo dobrodružství o výletu do přírody, která je určena nejmenším divákům. "Dnes máme vyprodáno," pochvalovala si Štáchová.
Divadlo Spejbla a Hurvínka nyní sídlí v prostorách někdejšího kina v Dejvické ulici. Po dvouleté rekonstrukci, která přišla městskou část Praha 6 na více než 130 milionů korun, zahájilo provoz letos v dubnu.
(podle ČTK)