Praha 6 přivítala jaro farmářskými trhy. Zájem byl obrovský.

Praze se podařilo úspěšně spustit projekt farmářských trhů, který je znám z evropských metropolí, jako je Londýn, Paříž, Barcelona nebo Vídeň. První farmářské trhy v Praze se dnes uskutečnily na Vítězném náměstí. Zúčastnilo se jich asi 15 tisíc lidí.

Hlavní foto

Podle výsledků realizované ankety byla většina návštěvníků s nabídkou sortimentu i službami naprosto spokojena a přeje si opakování, nejlépe jednou týdně v sobotu dopoledne. Jedinou drobností, která bude napříště řešena, byl menší prostor celého areálu, než bylo pro celkovou kapacitu většího počtu návštěvníků potřeba.

Dosud se bylo možné s farmářskými trhy setkat jen při návštěvě některé z evropských metropolí. Poprvé se podobná akce uskutečnila dnes i v Praze 6 na Vítězném náměstí. Hlavními organizátory byla Praha a radnice Prahy 6.

„Zúčastnilo se více než třicet prodejců, kteří obsloužili tisíce návštěvníků. Nabídka byla pestrá. K prodeji byly zemědělské i potravinářské výrobky. Všechno zboží bylo čerstvé, kvalitní a odpovídalo našim představám,“ popisuje průběh farmářských trhů starosta Praha 6 Tomáš Chalupa.

Zájem o trhy byl skutečně velký. První návštěvníci dorazili na Vítězné náměstí již půl hodiny před otevřením. Řada z nich nakupovala až do dvou hodin odpoledne, kdy byla akce ukončena. K prodeji zde byla zelenina, ovoce, pečivo, sýry, produkty z kozího mléka, jihočeské ryby, bio vejce, med a medové výrobky, kysané zelí, uzeniny, květiny, sazenice, a samozřejmě i sklenička dobrého kvalitního vína.

„Napoprvé jsme chtěli být skromnější. Nevěděli jsme, jaká bude odezva. Omlouváme se všem, kteří museli vystát delší fronty na nákup. Napříště prostor ještě více rozšíříme,“ hodnotí starosta Tomáš Chalupa.

Záměrem Městské části Praha 6 a radnice hlavního města Prahy bylo vytvořit zcela první a ojedinělou tržnici se zemědělskými a potravinářskými produkty v Praze.

„Ověřili jsme si, že je ze strany občanů o takové trhy zájem. Proto z nich uděláme tradici a opakovat je budeme v pravidelné periodě,“ hodnotí a plánuje primátor Prahy Pavel Bém, který se slavnostního zahájení farmářských trhů také účastnil.

Farmářské trhy jako forma veřejné služby pro nákup čerstvých a kvalitních zemědělských plodin, produktů a delikates v Praze oproti všem zahraničním metropolím dosud chyběla. Praha 6 je první pražskou městskou částí, která tento deficit na patřičné úrovni pokrývá. I příště se budou tyto trhy realizovat na stejném místě. Podle místostarosty Prahy 6 Jana Záruby, který měl organizaci farmářských trhů na starosti, je záměrem trhů zejména zajištění nové služby občanům, zlepšení nabídky a komfortu služeb na území Prahy 6, obnovení tradice zemědělských tržnic zrušených komunistickou minulostí a podpora zemědělských malovýrobců a chovatelů.

„V rámci farmářských trhů budeme dbát na zprostředkování rychlé dodávky zemědělských plodin od výrobce ke koncovému zákazníkovi, zajištění čerstvých plodin a produktů za přijatelné ceny a kvalitní sortiment zboží,“ vysvětluje místostarosta Prahy 6 Jan Záruba. Zdůrazňuje, že snahou trhů je nabízet skutečně kvalitní zboží, které voní. Nikoliv prefabrikáty z hypermarketů.

Související články

Dnešní park Lázaro Cárdenase del Río má relativně bohatou historii. Vznikl jako součást zeleného pásu Dejvic a Bubenče, na základě regulační studie z 20. let 20. století. Posléze byla východní část tohoto pásu přejmenována na Náměstí Interbrigády a v 70. letech minulého století se stala jakýmsi „odkladištěm“ jinde neumístěných soch a pomníků. Byly zde umístěny sochy Simona Bolívara a Benita Juáreze. A možná právě jejich existence dala následně podnět HMP přejmenovat v roce 2000 tuto východní část parku na Park Lázaro Cárdenase del Río.

Celý článek15. 3. 2024