Praha 6 požaduje vyšší ochranu Osady Baba

V souvislosti se stále častějšími případy vážného poškozování unikátních funkcionalistických staveb v rámci Vilové kolonie Osada Baba 1932 necitlivými stavebními úpravami dospěla Rada městské části Praha 6 k rozhodnutí rozšířit stávávající systém tamní památkové ochrany.

Vilová kolonie Baba představuje světově proslulý soubor 33 individuálních staveb pro rodinné bydlení. Díky svým jedinečným kvalitám byla kolonie roku 1993 vyhláškou hl. m. Prahy prohlášena městskou památkovou zónou.

Navzdory tomu však u jednotlivých staveb v současné době stále častěji dochází k jejich poškozování necitlivými úpravami či přestavováním jejich významných částí. Tyto zásahy pak neadekvátně mění architektonicky unikátní tvar a proporce vil. Statut památkové zóny totiž chrání pouze kolonii jako celek, nikoliv jednotlivé její budovy.

Tento způsob plošné ochrany je v dnešní době již zcela nedostatečný,“ sdělila Eva Smutná, zástupkyně starosty zodpovědná za oblast územního rozvoje.

Rada MČ Praha 6 se proto rozhodla rozšířit stávající systém a vyhlásit památkovou ochranu také na jednotlivé vily. „Bude tak možné pružně reagovat na různý stav zachování objektů a současně patřičně akcentovat jejich konkrétní individualitu,“ doplnila Eva Smutná.