Praha 6 v roce 2025 počítá s příjmy 1,3 miliardy korun, běžné výdaje by měly činit 954,5 milionu korun. Na investice plánuje městská část vynaložit skoro 653 milionů. Při porovnání příjmů a provozních výdajů je rozpočet přebytkový o 348 milionů korun. Ty městská část použije na investice a zbývajících zhruba 305 milionů korun doplní z peněz, které má uspořené z minulosti.
„Je důležité, že zatímco příjmy porostou o tři sta milionů korun, tedy zhruba o dvacet jedna procent, běžné výdaje jsou vyšší jen asi o dvě a půl procenta, tedy o částku odpovídající inflaci,“ vysvětluje Zdeněk Hlinský, radní Prahy 6 zodpovědný za ekonomiku a finance.
Starosta Jakub Stárek připomněl, že za pět let mezi roky 2019 a 2023 se celkem proinvestovalo 1,1 miliardy, v roce 2024 to bylo do poloviny prosince 462 milionů korun. Přesto zůstatek finančních prostředků mezi lety 2019 a koncem roku 2024 stále rostl a nyní je zůstatek na všech účtech městské části 2,2 miliardy korun. Na této skutečnosti mají podíl samozřejmě dosažené vyšší příjmy, a to především převod agendy řešení dopravních přestupků z hlavního města na městskou část, vyšší příspěvky hlavního města městským částem a vyšší daň z nemovitých věcí. Dále také úroky na účtech, kdy městská část využívá termínované vklady ke zhodnocování peněz, a další finanční operace. Tyto navýšené příjmy budou využity na investice.
Více peněz z nemovitostí
Do radničního rozpočtu přijde letos více peněz z daní. Zatímco loňský rozpočet počítal s částkou 131 milionů korun, letos je to více než dvojnásobek, tedy 287,7 milionů. Nejvyšší růst je u daně z nemovitých věcí, kdy se pro letošní rok očekává 237 milionů korun. Díky změně pravidel, která určují, kolik peněz přepošle hlavní město ze svého rozpočtu městským částem, přibude do rozpočtu o 37,5 milionu korun více než loni, celkem 567 milionů korun.
Investice do škol a školek
Mezi investicemi opět dominují ty v kapitole školství. Do rekonstrukcí, oprav, staveb a nástaveb putuje téměř třetina kapitálových výdajů – 210,6 milionu korun. Dalších 173 milionů korun bude potřeba na provoz škol. „V letošním roce chceme dokončit stavbu školky Vokovická, dokončit rekonstrukci školky Libocká, začala se stavět nová školní budova v ulici Na Kocínce, která bude detašovaným pracovištěm ZŠ Bílá, rozpočet počítá i se stavbou čtyřtřídní školky v areálu Základní školy Červený vrch,“ vyjmenovává místostarostka pro školství Mariana Čapková. Tyto stavby tvoří i největší položky v kapitole školství. Na dokončení rekonstrukce původní školky Libocká včetně půdní nástavby s výtahem, kde vzniknou dvě třídy, je alokováno 60 milionů korun, na novostavbu čtyřtřídní školky Vokovická i na novostavbu školky v areálu ZŠ Červený vrch shodně 45 milionů, na stavbu nové budovy Na Kocínce je letos vyčleněno 15 milionů, deset je alokováno pro letošní rok na nástavbu v ZŠ Dědina.
Zdravotnictví a kultura
Celkové výdaje na zdravotnictví a sociální služby mají v roce 2025 činit 85 milionů korun, z toho na investice je určeno 35 milionů. Mezi ty největší bude patřit začátek projektových prací přístavby Polikliniky Pod Marjánkou a nové stavby LDN Drnovské, shodně se počítá zhruba s 15 miliony korun. Protože stavba těchto budov potrvá několik let, jde jen o zlomek ceny. Předpokládaná celková částka na rekonstrukci a dostavbu Polikliniky Pod Marjánkou je více než jedna miliarda korun.
Na kulturu je v rozpočtu vyčleněno 32 milionů korun. Jde o peníze na organizaci velkých kulturních akcí, jako jsou Opera v Šárce, dušičkový a vánoční koncert, Festival ambasád nebo velikonoční a adventní akce. Z těchto prostředků se vyplácí i podpora v rámci programů Šestka kulturní I a II a Šestka komunitní.
Další významné investice
Rozpočet na rok 2025 počítá i s 90 miliony korun na začátek stavby krytého bazénu Na Petynce, se 40 miliony na přístavbu prostor Dejvického divadla, s 15 miliony na rozšíření prostor Divadla Spejbla a Hurvínka, s 1,5 milionem na úpravu předpolí Písecké brány a úpravu ulice K Brusce nebo s 35 miliony na další rekonstrukci Skleněného paláce. Statisícové částky nebo jednotky milionů půjdou na opravy a revitalizace hřišť a parků.
Opozice pro rozpočet ruce nezvedla
Pro rozpočet na rok 2025 na posledním loňském jednání zastupitelstva hlasovalo ze 45 zastupitelů pouze 23 koaličních, naopak z 22 opozičních zástupců ho nepodpořil nikdo. Strany mu shodně vytýkaly, že v součtu nebude dost peněz na velké stavby, které má městská část připravené v blízké či vzdálenější budoucnosti k realizaci. „Rozpočet bez jasných investičních priorit nemůžeme považovat za rozpočet připravený s péčí řádného hospodáře. Rozpočtování je alfou a omegou chodu městské části a zásadně ovlivňuje plnění cílů, efektivitu, fungování a důvěru veřejnosti,“ konstatovala zastupitelka Eva Tichá. Podobný názor měl i Ondřej Dušek: „ Zatím se počítá jen s úvodními náklady, ale s ohledem na všechny investiční projekty jsou finance městské části velmi napjaté.“
Zastupitel a předseda kontrolního výboru Petr Soukal navrhoval zvýšit rozpočet pro kapitolu zdravotnictví a sociální oblast a kritizoval, že neexistuje samostatná kapitola, do níž by šly peníze ze zón placeného stání. „Bez toho není jasné, na co se používají a zda jdou na rozvoj městské části, jak zněl původní záměr,“ vysvětluje zastupitel.
Radní pro kulturu, sport a volný čas Jan Lacina připomněl, že strategické stavby se budou financovat z více zdrojů, nikoli jen z rozpočtu Prahy 6. „Počítáme s tím, že využijeme finance od hlavního města i od státu. Uvažujeme o podpoře Národní sportovní agentury pro dostavbu Petynky, dalším zdrojem může být Státní fond pro podporu investic, peníze z něj by šlo využít například na spolufinancování domů se startovacími byty v Rakovnické. Další příspěvky mohou přijít od hlavního města Prahy.“
Informaci o financování významných staveb rada městské části předloží zastupitelům na únorovém jednání.