Praha 6 má park Willyho Brandta

MČ Praha 6 přejmenovala park Ve Struhách na park Willyho Brandta. Slavnostní pojmenování proběhlo přímo v parku, kde starostka Prahy 6 Marie Kousalíková odhalila uliční ceduli a také kamennou stélu. Celé této slavnostní chvíle se účastnil také potomek W. Brandta – Peter Brandt.

Hlavní foto

Rozhodnutí hlavního města Prahy a městské části Prahy 6 o přejmenování tohoto místa na park Willyho Brandta nevychází jen ze skutečnosti, že Praha 6 je tradičním sídelním místem diplomatických zastoupení. „Chtěli jsme tímto krokem také vzdát poctu jednomu z nejvýznamnějších německých a evropských politiků 20. století, Willymu Brandtovi. Člověku, jehož jméno je spojeno například s Berlínskou krizí v roce 1961, s dobou, kdy v politicky rozdělené metropoli vyrostla zeď, která ji rozdělila fyzicky a také psychicky a kdy se obyvatelé města stali z hodiny na hodinu rukojmími za Železnou oponou,“ uvedla ke slavnostnímu pojmenování parku starostka MČ Prahy 6 Marie Kousalíková. Kamenná stéla je vyrobená z vyvřeliny Gabro ze střední Afriky. Je cca 330 milionů let stará a nadzemní část stély váží zhruba 400kg.

Kromě starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové a jejího zástupce Reného Pekárka byli přítomni také 1. náměstek primátora Karel Březina a radní hl. m. Prahy Lukáš Kaucký a Petr Dolínek. Mezi hosty nechyběli ani členové německého velvyslanectví v ČR.

Willy Brandt (1913 – 1992) byl německý politik, kancléř Západního a vůdčí osobnost Sociálně-demokratické strany Německa (SPD). Jeho nejdůležitějším odkazem se stala Ostpolitik, tedy politika založená na zlepšení vztahů s Východním Německem, Polskem a Sovětským svazem. Tato politika působila v Západním Německu značně kontroverzně, ale Brandt díky ní v roce 1971 získal Nobelovu cenu míru.

Související články

Dnešní park Lázaro Cárdenase del Río má relativně bohatou historii. Vznikl jako součást zeleného pásu Dejvic a Bubenče, na základě regulační studie z 20. let 20. století. Posléze byla východní část tohoto pásu přejmenována na Náměstí Interbrigády a v 70. letech minulého století se stala jakýmsi „odkladištěm“ jinde neumístěných soch a pomníků. Byly zde umístěny sochy Simona Bolívara a Benita Juáreze. A možná právě jejich existence dala následně podnět HMP přejmenovat v roce 2000 tuto východní část parku na Park Lázaro Cárdenase del Río.

Celý článek15. 3. 2024