Pomník Marie Terezie má model 1:1

Pomník panovnice Marie Terezie, který bude v září odhalen ve stejnojmenném parku u Prašného mostu, začíná nabírat reálné obrysy. Sochař Jan Kovářík v ateliéru dokončil model sochy. Stejně jako konečné dílo je přes pět metrů vysoký.

Hlavní foto

Z polystyrenového modelu se nyní bude snímat zhruba čtyřicetidílná forma. Následně se původní model zbrousí o sílu finálního materiálu, který přijde mezi formu a jádro sochy. „Výdusek bude z geopolymerní směsi, lze ji přirovnat k umělému kameni,“ vysvětluje autor sochy, který na díle intenzivně pracuje poslední rok. Desetinový model postupně zvětšoval a upravoval až do současné podoby 1:1. Finální výdusek pak bude vznikat přímo v místě, kde bude socha umístěna. Tam se momentálně již připravují základy, které osmitunovou sochu podrží.

Cesta ke vzniku pomníku začala již v roce 2013, kdy městská část vypsala výtvarnou soutěž na podobu sochy panovnice. „Záměr byl hodně spojen s místem, protože nad Prašným mostem, nad nově vybudovanou křižovatkou v rámci tunelového komplexu Blanka, vznikl parkový prostor,“ popisuje místostarosta pro veřejný prostor a územní rozvoj Jakub Stárek. Před třemi lety, 300 let od narození vladařky, byl položen základní kámen pomníku a hlavní město park následně pojmenovalo po Marii Terezii.

Vznikající socha již nyní vzbuzuje rozdílné reakce veřejnosti. Může za to nejen obrozenecký mýtus o třech stoletích úpění pod nadvládou Habsburků, ale i originální pojetí pomníku. „Když jdete do veřejného prostoru s tvarem, který je takhle moderní a vlastně odvážný, je to riziko. Ale my tu odvahu máme a už se těším na podzim, až veřejnost začne říkat všechno, co si o tom myslí,“ dodává místostarosta pro kulturu Jan Lacina. Jan Kovářík k pomníku poznamenává: „Je to symbol. Výtažek z toho, co si představuji pod pojmem významné panovnice.“ Reakce lidí podle něj odpovídají tomu, že se v posledních letech do veřejného prostoru nic nedává, veřejnost tudíž není vzdělávána moderním uměním. „Je dobré, že nové věci vznikají, aby v tomto směru mohly vychovávat veřejnost,“ dodává. S dílem Jana Kováříka se aktuálně můžete seznámit na výstavě Galerie hl. m. Prahy v Trojském zámku, která trvá do konce října.

Související články

Dnešní park Lázaro Cárdenase del Río má relativně bohatou historii. Vznikl jako součást zeleného pásu Dejvic a Bubenče, na základě regulační studie z 20. let 20. století. Posléze byla východní část tohoto pásu přejmenována na Náměstí Interbrigády a v 70. letech minulého století se stala jakýmsi „odkladištěm“ jinde neumístěných soch a pomníků. Byly zde umístěny sochy Simona Bolívara a Benita Juáreze. A možná právě jejich existence dala následně podnět HMP přejmenovat v roce 2000 tuto východní část parku na Park Lázaro Cárdenase del Río.

Celý článek15. 3. 2024