Pocta legendárnímu odbojáři Balabánovi

Zhruba stovka Pražanů přišla dnes do Studentské ulice v Praze 6 uctít památku legendárního odbojáře z druhé světové války Josefa Balabána, člena odbojové skupiny Tři králové, která působila v protektorátu v letech 1939 až 1942.
Hlavní foto

V místech, kde Balabána zatklo v dubnu 1941 gestapo, má generál Balabán dva roky svou pamětní desku.

Vedle starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy a představitelů armády se účastnili pietního aktu také místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Liška, bývalý ministr vnitra František Bublan nebo Čestný občan Prahy 6 generálporučík Tomáš Sedláček z Československé obce legionářské. Starosta Chalupa ocenil Balabánovu statečnost, ani krutým mučením ho gestapo nedonutilo mluvit.

Odbojová skupina Tři králové se proslavila statečnými akcemi proti jednotkám SS na území protektorátu Čechy a Morava i v samotné německé říši. Dlouhodobě ale nebyla schopna nerovný souboj se stále sílícím nepřítelem ustát. Balabán byl popraven v roce 1941, Václav Morávek zahynul při přestřelce v roce 1942 a téhož roku skončil na popravišti i Josef Mašín.


Související články

Městská část Praha 6 ve spolupráci s investorem CPI Property Group a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy zahájila urbanisticko-architektonickou soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch. Cílem soutěže je najít novou podobu lokality při tramvajové zastávce sídliště Červený Vrch. CPI Property Group chce v místě realizovat výstavbu o rozloze cca 18 000 m2, která nahradí dosluhující budovu obchodního domu Šárka.

Celý článek 26. 3. 2025

Další ročník dotačních programů Šestka kulturní, Podpora soutěží a běhů a Podpora jednorázových sportovních a volnočasových akcí jsou zde. Zájemci, kteří v období od května do konce tohoto roku pořádají koncerty, divadelní představení či jakékoli sportovní a volnočasové aktivity, mohou od začátku dubna žádat o finanční podporu ze strany radnice.

Celý článek 18. 3. 2025