Na Prašném mostě v Praze 6 byl dnes odhalen památník štábního kapitána Václava Morávka za účasti představitelů Hlavního města Prahy, Armády ČR, Městské části Praha 6, Českého svazu bojovníků za svobodu, Společnosti Václava Morávka v Kolíně a dalších hostů.
Václav Morávek - Čestné občanství městské části Praha 6 uděleno im memoriam v roce 2012 - http://www.praha6.cz/cestni_obcane_2012.html
DOKUMENT:
Projev Marie Kousalíkové, starostky městské části Praha 6
Vážené dámy a pánové,
„Heillige drei Könige“ – takový krycí název dali sami gestapáci zpravodajské a sabotážní odbojové skupině Obrana národa. Tři bibličtí králové symbolizovali tři stádia lidského života – mládí, zralost, konec života a smrt, tři králové naší odbojové skupiny, z nichž jeden je tady teď jeho pamětní deska umístěna symbolizovali novou naději a víru, že s okupačním zlem je možno bojovat a porážet ho. Představovali pevnost, statečnost a touhu našeho národa bránit se agresi, bojovat s násilím. Představovali ale také profesionalitu, ale také odhodlání zemřít za správnou věc.
Stojíme na místě, kde si všechny tyto věci připomínáme. Připomínáme si odhodlání, odvahu a statečnost těch, kdo bojovali za naši svobodu. Tady si připomínáme odvahu a statečnost pana generála Václava Morávka, který položil život za to, abychom se my později mohli mít lépe. On s nebývalou odvahou, obdivuhodnou vnitřní silou, nevyčerpatelnou energií a záviděníhodným smyslem pro humor stál aktivně proti devastujícímu režimu, který se snažil podrobit si svět. Uznával a ctil hodnoty, které dnes, bohužel, upadají v zapomnění. Jako je svoboda, sebeurčení, vlastenectví a spravedlnost. Měl to, co řada z nás postrádá a někteří z nás to ani nechtějí – měl víru. Víru v Boha, víru ve svou vlast, víru v přátelství, víru v sounáležitost, v loajalitu a v sebe sama.
Uplynulo jen sedmdesátdva let od doby, kdy byl český národ zadupáván do země. A ač národ malý, našli se v něm velké osobnosti, které se teroru a snaze vyhladit českou národní identitu postavili a zaplatili životem. A to nejmenší, čím jim to můžeme splatit je to, že zde bude stát tento památník a budeme k němu chodit a budeme stále vzpomínat a budeme se snažit nezapomenout.
Nesmíme dovolit, aby lhostejnost, hamižnost a touha po moci a nadvládě zničila mnoho lidských osudů a životů. Václav Morávek zemřel jako hrdina, a jeho hrdinství bylo někdy také zapomínáno a možná proto o to více bychom si ho měli připomenout. Připomínejme si ho - nejen při příležitostech, jakou je tato, ale i kvůli sobě samotným, naší morálce a pokoře.
Ráda bych poděkovala třem subjektům. Posádkovému velitelství Praha v Čínské ulici, kde byla deska od roku 2008 tato pamětní uchovávána. Děkuji hlavnímu městu Praze, protože tehdy v roce 2008 slíbilo, že se deska vrátí do stejného místa a skutečně téměř do stejného místa se vrátila a za to jsme tady u nás na Praze 6 velmi vděčni a děkuji Metrostavu, který za zasloužil o to, že ten pomník vypadá takto úžasně a že bude vidět ze všech stran a bude nám stále připomínat to, jací naši předkové byli.
Děkuji Vám za pozornost.
„Obnovením pietního místa připomínajícího hrdinnou smrt štábního kapitána Václava Morávka, který padl 21. března 1942 v boji s gestapem, splnilo město slib daný při zahájení prací na tunelovém komplexu Blanka v prostoru Prašného mostu. Tedy byla pamětní deska přenesena do areálu Posádkového velitelství Praha a nyní, po dokončení prací, byla upravena část parčíku pro umístění památníku v nové podobě. Chtěl bych poděkovat všem, kteří přispěli k obnovení tohoto významného pietního místa,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Nouza.
Původní pietní místo s pomníčkem muselo ustoupit v roce 2008 stavbě tunelového komplexu Blanka, po dobu prací byla pamětní deska umístěna v areálu Posádkového velitelství Praha v Čínské ulici v Praze Dejvicích, kde se také ve výroční den úmrtí V. Morávka konal v uplynulých letech pietní akt.
Nově byl v severní části parku Prašný most vytvořen kruhový prostor, do něj byly postaveny tři čedičové kameny pocházející z lomu Dubičná. Před nimi je usazena pamětní deska št. kpt. Václava Morávka a před ní čtvrtý, plochý, kámen určený pro ukládání květin či věnců při pietních nebo vzpomínkových akcích. Autorem architektonického ztvárnění pietního místa je Ing. arch. Klement Valouch.
ČTĚTE TAKÉ: Pomník Václava Morávka na novém místě
06.09.2014 (22:17)
V závěru loňského a na začátku letošního roku vedla Společnost Václava Morávka korespondenci s Magistrátem hlavního města Prahy, Městskou částí Praha 6 a s Metrostavem a.s., o vrácení pomníku na jeho nové místo, které však nemůže být totožné s místem předchozím. Důvodem jsou zásadní terenní úpravy, kterými celý prostor prošel. Skutečností se nakonec staly dopisové úvahy výše zmíněných stran o tom, že pomník se i vzhledem ke existujícímu sporu mezi Magistrátem hlavního města Prahy a a.s. Metrostav, vrátí zpět k Prašnému mostu na konci letošního léta. Níže umístěné fotografie byly na místě samém pořízeny v sobotu 6. září 2014. Tři velké kameny, umístěné za Morávkovým pomníkem, velmi pravděpodobně symbolizují fakt, že Václav Morávek, Josef Balabán a Josef Mašín vytvořili protinacistickou odbojovou trojici (skupinu), které novodobá česká historie dala název Tři králové.