Oslavy devadesátého výročí vzniku Československa

Praha si připomněla 90. výročí vzniku státu velkolepými oslavami. V Dejvicích se kromě vojenské přehlídky konal také šestihodinový koncert.
Hlavní foto

Šestihodinový přenos oslav 28. října vyvrcholil vystoupením Čechomoru. Portál iDNES.cz jej nabídl v přímém přenosu, stejně tak internetová televize Prahy 6 www.tv6.cz, která vysílala dokonce i do mobilních telefonů.

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít, jen klid svůj tichý mít a víc po ničem netoužit. Těmito symbolickými verši zahájila kapela Swings šestihodinový koncert na počest vzniku samostatného Československa. Ten se konal uprostřed vyhrazeného prostoru na Dejvické třídě, vyklizené od parkujících vozidel a slavnostně vyzdobené státními vlajkami.

Collegium českých filharmoniků přispělo i uvedením Vltavy z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Se souborem si na své modré housle zahrál i Pavel Šporcl.

Jedním z hostů, kteří v šestihodinovém bloku přijali pozvání na pódium, byl i Jiří Suchý. Čestný občan Prahy 6 se s dotazem, zda se dají srovnat srovnat prezidenti Masaryk a Klaus vypořádal následovně: "Ten současný má rád jazz, prezident Masaryk se na něj nepotrpěl. Ale to už jsem mu odpustil," řekl.

Nejen prezidentu Klausovi pak zazpívala Petra Ernyeiová v doprovodu swingařů v čele v pianistou Jakubem Šafrem. Šestasedmdesátiletý Josef Zíma věnoval vzpomínku tvorbě Karla Hašlera, uvedl i jednu z Vejvodových polek. "Já ji opravdu nemám rád, protože její trio začíná... No však uslyšíte," mávnul rukou a v refrénu zazpíval verše "Už, kamarádi, pomalu stárnem a nad svým mládím jen rukou mávnem".

"Dejvická národní" kapela, jak Yo Yo Band s Richardem Tesaříkem označil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, přijela s cestovatelským programem. Nejprve připomněla svůj "tajnej hit" Kladno, zavítala do Karviné a došlo i na Pičín, Kozomín, Řitku, Vlachovo Březí, Kozolupy a samozřejmě Dejvice. "Znám taky jednu z Dejvic, ta tam toho má nejvíc. Znám taky jednu z Dejvic, tak ta je teda má," zazpívala v Rybitví. A navíc přidala Zimbabwe. I přes nepříznivé počasí si jejich vystoupení vyslechly desítky diváků.

Zpěvačka Petra Janů zabrousila do lyričtější polohy v oscarové písni Evergreen Barbry Streissandové, publikum se snažila rozhýbat rokenkolovou vypalovačkou To máme mládež. Publikum si získala i staršími hity Už nejsem volná, Není nám už sedmnáct či Moje malá premiéra s českým textem Miroslava Černého k hudbě Gaetana Savia.

Patnáct minut po osmnácté hodině se z pódia ozvala slovenština. Zpěvák Meky Žbirka začal svůj blok písní 22 dní. Hudebník, který se minulý týden osobně setkal s britskou královnou Alžbětou a jejím manželem princem Philipem při její historicky první návštěvě Slovenska, si pohupující dav získal i následující skladbou V slepých uličkách, k níž patří i nezapomenutelný hlas Mariky Gombitové.

Tu zpěvák ovšem v jednom taktu bleskuryhle vyměnil za Catherine. "A teď tu máme jednu takovou písničku, kterou můžeme hrát jen v úterý ve čtvrtek," zalaškoval Žbirka s publikem, když uváděl píseň Někdy stačí dát jen dech, titulní píseň televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Biely kvet si zazpívalo publikum.

V závěru programu vystoupila kapela Blue Effect. Kytarové parádičky Radima Hladíka lehce zastínil showman Honza Křížek. Hrála se klasika (sluneční hrob) i kousky již neexistující kapely Walk Choc Ice, v níž Křížek zpíval (Rejdit).

Posledním hudebním hostem, který předznamenal přímý přenos z Vladislavského sálu Pražského hradu z udílení cen významným osobnostem prezidentem republiky, byla kapela Čechomor.

Čtyři velkoplošné stany pak nabídly tematický program. Jeden stan patřil Českému rozhlasu. K vidění byla expozice starého rozhlasového a dnešního moderního studia či výstava událostí z historie veřejnoprávní stanice. Ve filmovém stanu se promítaly dokumenty zaměřené na významné události, sestřih filmů a pohádek. Poslední stan hostil výstavu fotografií časopisu Týden nazvanou Padesát zastavení času.

(podle iDNES.cz)
(foto: M. Šula, MF Dnes)

Související odkazy
Praha viděla slavnostní přehlídku, průlet stíhaček ale zakryly mraky

Šestihodinový přenos oslav 28. října vyvrcholil vystoupením Čechomoru

Související články

Až do poloviny listopadu budou mít návštěvníci možnost si před Píseckou bránou prohlédnout výstavu Praha 6 legionářská, která se sem přesouvá z Vítězného náměstí a bude doplněna interiérovou výstavou (PO)ZAPOMENUTÍ LEGIONÁŘI, na níž volně navazuje. Praha 6 tak chce uctít výročí založení Československa a zároveň přimět obyvatele Prahy 6 k zamyšlení, zda by si některé ulice nezasloužily, aby se jim vrátil původní název, který vzdával hold hrdinům první světové války a legionářům.

 

Celý článek 18. 10. 2024

Břevnovský klášter a jeho okolí o víkendu zachvátí posvícenská zábava. Oblíbené pouťové atrakce doplní staročeská vesnička se stánky s řemeslnými výrobky a zásadní roli bude hrát také posvícenské občerstvení a bohatý kulturní program. Po celou dobu posvícení jsou přístupné prostory Břevnovského kláštera.

Celý článek 2. 10. 2024