Na Ladronce vyrostla „Šiška“, nabízí posezení a výhled na Prahu

Na Ladronce vyrostlo umělecké dílo, které slouží jako jako rozhledna a rovněž jako originální místo k posezení na čerstvém vzduchu. Podle svého tvaru a zpracování vnějšího pláště nese název Šiška a vzniklo z vysloužilých kovových cisteren. Celý objekt městské části Praha 6 bezplatně na rok a půl zapůjčil jeho autor, sochař Čestmír Suška.

Hlavní foto

Nové umělecké dílo na Ladronce tvoří dvě sochy. V jednom případě jde o 11,5 metru vysokou ocelovou věž, Rozhlednu Šiška, která má uvnitř točité schodiště. Po něm se návštěvníci dostanou na vyhlídku, z níž – panuje-li dobrá viditelnost – dohlédnou například na oboru Hvězda či na sousední Prahu 5. Věž je pak doplněna horizontálně řešeným, taktéž ocelovým objektem, Kavárnou Šiška, kde se kolemjdoucí mohou posadit a eventuálně se zde i občerstvit.

 

„O záměru vybudovat na Ladronce vyvýšený bod – rozhlednu, z níž by byl výhled po okolí – se již nějakou dobu diskutovalo. Nyní tedy máme příležitost si tento formát vyzkoušet, a to i s možností odpočinku či posezení s občerstvením z nejbližšího restauračního okénka,“ říká Jakub Stárek, statutární místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor. „Objekt vyhlídky i kavárny máme od autora bezplatně zapůjčen na rok a půl. Po tento časový úsek tedy budeme sledovat, zda občané novou atrakci na Ladronce využívají. Současně budeme moc rádi za jejich názory, zda se jim obě díla líbí a chtěli by, aby zde zůstala natrvalo,“ vysvětluje Jakub Stárek pozadí projektu a jeho možnou budoucnost.

 

Autorem celého objektu je sochař Čestmír Suška, jehož uměleckou vášní je tvorba se starými, již nepoužívanými materiály. Ve sběrnách kovového odpadu tak nachází vysloužilé celky, které umělecky zpracovává k jejich novému uplatnění. „Obě skulptury jsem ve spolupráci s kolegy ze studia v Řeporyjích vytvořil ze starých vysloužilých cisteren. Velká nádoba na Rozhlednu ležela na poli u Trutnova a čekala, až si jí někdo všimne. Nádobu na Kavárnu mám z Ostravska. Obě jsem pravděpodobně zachránil před roztavením v hutích,“ přibližuje původ konstrukcí obou děl Čestmír Suška.

 

Rozhlednu Šiška vytvořil v roce 2014 a o rok později vznikla i Kavárna Šiška. Obě železné sochy se od té doby společně objevily v Brně, Trutnově a následně také na dvou místech v Praze – ve Vysočanech a v Holešovicích. Nyní se tedy dílo přesunulo na Ladronku, kde jeho kovová konstrukce kontrastuje se zelení místního parku a jeho návštěvníkům nabízí nové volnočasové vyžití.

Městská část Praha 6 žádá všechny občany, aby objekt využívali v souladu s aktuálními vládními opatřeními vyhlášenými v souvislosti s bojem proti koronaviru. O provoz Šišky (otevírání a zavírání) se stará provozovatel Usedlosti Ladronka, objekt je tak přístupný dle provozní doby restaurace (výdejního okénka). 

Související články

Projekt byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní řešení křižovatky Na Štáhlavce/ Matějská/ Šárecká, která byla dvakrát neúspěšně řešena v rámci projektu TSK – Rekonstrukce Šárecké ulice.

Celý článek26. 2. 2024