Fresh Senior Festival potěší hudbou i zábavným programem

V pondělí 3. června se ve Ville Pellé od 13 hodin uskuteční 12. ročník Fresh Senior Festivalu. Multižánrové kulturně-společenské odpoledne určené dříve narozeným se ponese v duchu Roku české hudby a 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Akce se koná za podpory Prahy 6.

Organizátoři jako motto festivalu zvolili název písně z opery Prodaná nevěsta – Proč bychom se netěšili. Festivalové odpoledne, kterým diváky provede Alexander Hemala, nabídne tematicky laděná hudební vystoupení. Součástí pestrého programu bude módní přehlídka historických kostýmů, ukázka z divadelní inscenace nebo lekce žonglování s lektory Cirqueonu. Fresh Senior Festival startuje ve 13 hodin, vstup je zdarma.

„V našem projektu dlouhodobě usilujeme o eliminaci negativních aspektů stárnutí prostřednictvím nejrůznějších kulturních programů. Hudební vystoupení, která jsou pravidelnou součástí naší celoroční nabídky, bývají těmi nejnavštěvovanějšími,“ vysvětluje směřování letošního ročníku koordinátorka festivalu Karolína Pohlreichová.

Hudební část zahájí seniorský pěvecký sbor Rosanka, na nějž navážou studenti pražské Hudební akademie. Poté se diváci dočkají árií ze Smetanových a Dvořákových děl, kterých se zhostí přední český basbarytonista Román Janál a sopranistka Veronika Bogunmbe. Skladby českých autorů zazní také v průběhu komorního koncertu violoncellistky Vladimíry Sanvito a klavíristky Oleksandry Saltykove. Dále zahraje temperamentní houslové trio Hobraj, které představuje to nejlepší z moravského a slovenského folklorního žánru. Na ně tematicky naváže dětský folklorní soubor Rosénka s repertoárem zaměřeným na oblast jihovýchodní Moravy. „Festivalové motto, píseň Bedřicha Smetany z opery Prodaná nevěsta, má odrážet dlouhodobě kladný vztah Čechů k hudbě, a zároveň připomenout, že hudba má nezpochybnitelné pozitivní účinky na psychické zdraví v seniorském věku. Určitý druh hudby může jedince stimulovat, uklidňovat, konejšit, inspirovat. Může svým způsobem nahrazovat mezilidské vztahy, nedostatek lásky i uznání, může dávat životu smysl a příležitost ke společenskému kontaktu,“ dodává Vladana Rýdlová z pořadatelského spolku Fresh Senior, který celoročně připravuje aktivity přispívající k větší činorodosti seniorské populace.

V neposlední řadě se ve Ville Pellé a přilehlé zahradě představí spolky a neziskové organizace zaměřující se na péči, podporu a zkvalitnění života seniorů. Své služby budou prezentovat organizace Život90, Mezi námi, Chytrá péče, Teamium či Remedium Praha. Zájemci se budou moci zúčastnit tréninku paměti nebo lekcí patchworku, žonglování a digitálních dovedností.

Program festivalu

13.00 zahájení
13.10 seniorský pěvecký sbor Rosanka

13.30 vystoupení studentů Hudební akademie hl. města Prahy