Dukla převzala pohár a oslavila návrat do první ligy

Sobotní druholigový zápas mezi Duklou Praha a Zlínem řídily jako rozhodčí výhradně ženy. Žena – starostka Prahy 6 Marie Kousalíková - také provedla slavnostní výkop v posledním, druholigovém utkání Dukly. Hráče totiž v příští sezóně čekají prvoligové souboje.

O slavnostní výkop se spolu se starostkou postarala leganda českého i světového fotbalu a Čestný občan Prahy 6 Josef Masopust. O regulérnost hry se pro změnu starala jako hlavní sudí zkušená Dagmar Damkovou, které na čarách pomáhaly asistentky Adriana Šecová a Lucie Ratajová. Trio žen řídilo profesionální fotbalový zápas vůbec poprvé v historii.

Hráči Dukly Praha po včerejším duelu 29. kola II. ligy, v němž na Julisce porazili Zlín 2:0, převzali před domácím publikem pohár a medaile pro vítěze soutěže. Postup do I. ligy si zajistili už ve 27. kole.

Po konečném hvizdu sobotního zápasu se šli hráči pražské Dukly podělit s fanoušky o svou radost, že se vracejí po 17 letech do I. ligy, kterou ve své historii jedenáctkrát vyhráli. Prožili koupel v šampaňském, kterou jim uchystali diváci na hlavní tribuně z desítek stříkajících lahví. Spoustu z nich si také fotbalisté odnesli zpátky na hrací plochu, kde pokračovali v ostřikování, ale už tam také na ně čekali druhý místopředseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Jindřich Rajchl a generální sekretář svazu Rudolf Řepka s pohárem pro vítěze II. ligy.

Všichni hráči kádru a realizačního týmu obdrželi medaile a mezi oceněnými byl i třiasedmdesátiletý Miloslav Jícha, nejstarší a nejdéle sloužící sekretář českých profesionálních klubů, který byl v této funkci u všech mistrovských titulů Dukly a i její krize v 90. letech, kdy prakticky zanikla a svou ochrannou známku prodala Příbrami. "Jsem nesmírně šťastný, že jsem dočkal návratu Dukly mezi elitu, nikdy jsem nepřestal věřit v tento den," prohlásil šťastný doyen českého fotbalu. Miloslav Jícha se stal sekretářem Dukly Praha už na konci padesátých let.

Oslavy hráčů a realizačního týmu pokračovaly v sobotu dlouho do večera.

Dukla Praha se hlásí k odkazu tradic původní Dukly, založené v roce 1948 jako ATK Praha, Klub byl postupně přejmenováván na ÚDA, VTJ Dukla, ASVS Dukla, FC Dukla, FK Dukla a Dukla. Tento klub byl mistrem ligy v sezonách 1953, 1956, 1957-1958, 1960-1961, 1961-1962, 1962-1963, 1963-1964, 1965-1966, 1976-1977, 1978-1979, 1981-1982, vítězem Československého poháru 1960-1961, 1964-1965, 1965-1966, 1968-1969, 1980-1981, 1982-1983, 1984-1985, 1989-1990, zúčastňoval se Středoevropského poháru, Poháru UEFA (dnešní Evropská liga), Poháru vítězů pohárů a Poháru mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů). Největším mezinárodním klubovým úspěchem byla účast v semifinále Poháru mistrů evropských zemí v sezoně 1967-68.

Současný klub FK Dukla Praha však byl nově založen v roce 2001 a není z právního hlediska pokračovatelem původního subjektu. Musel se do I. ligy propracovat od pražského přeboru, v němž převzal místo od Dukly Dejvice. Tím je 1. FK Příbram, jenž se rovněž hlásí k tradicím "pravé" Dukly, neboť ji zakoupil 1996 po krachu společnosti Dukla Praha a.s. Příbram hrála v roce 1997, kdy se s Duklou sloučila, pod jménem FC Dukla a od roku 1998 pod názvem FC Dukla Příbram, v roce 2000 změnil název na FC Marila Příbram podle titulárního sponzora.

Emoce fanoušků se však bez ohledu na tyto skutečnosti přikláněji stále k "nové" Dukle, která zůstala existenčně připoutána k tradiční Julisce.

(s využít www.fkdukla.cz, www.efotbal.cz, foto: M. Salajka)

V soubojích o prvoligové body bude Dukla potřebovat přízeň fanoušků. Fanděte třeba i na facebooku FK Dukly!