Dřevěná socha na Starém náměstí připomíná romský holocaust

Holokaust Romů a Sintů za druhé světové války připomíná na Starém náměstí v Ruzyni dočasná instalace uměleckého díla Hlava Nemtudomky. Umělecký objekt obohatí na půl roku veřejný prostor a přispěje k důstojnému vyjádření respektu a připomenutí těchto téměř zapomenutých obětí.

Hlavní foto

Tragickou událost stejně jako vloni připomněl pietní akt pořádaný městskou částí z iniciativy radního Petra Palackého ve spolupráci s Centrem Romů a Sintů v Praze. Květiny u dočasného památníku položili poslanec parlamentu a radní Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina, radní pro životní prostředí Petr Palacký a radní pro sociální oblast Marián Hošek.

Socha byla v parku u Starého náměstí instalována u příležitosti 81. výročí transportu romského obyvatelstva českých zemí z Ruzyně do Auschwitz II-Birkenau. Celé rodiny byly tehdy před svou deportací do vyhlazovacího tábora v Osvětimi shromážděny právě v areálu tehdejší donucovací pracovny v Ruzyni v bezprostřední blízkosti současného parku. Transport deportoval do vyhlazovacích táborů přes 600 osob.

 Dřevěná socha s názvem Hlava Nemtudomky je vítězným dílem druhého ročníku umělecké studentské soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka, která je od roku 2018 pravidelně vyhlašována na vysokých školách uměleckého směru společností Živá paměť. Ležící hlava je vytvořena z opalovaného topolového a olšového dřeva. Její autor Jakub Brázda takto ztvárnil hrdinu z romské pohádky o Nemtudomkovi. „Má připomínat část romské kultury, a sice romské příběhy, které nejsou i přes jejich kvalitní a kreativní obsah veřejnosti příliš známé. Mým záměrem bylo vyjádřit pietní dojem a projevit úctu k přeživším holocaustu Romů a Sintů,“ uvedl student.

 

Areál donucovací pracovny v Ruzyni byl shromažďovacím místem pro první hromadný transport Romů a Sintů žijících v české části protektorátu. Jejich cesta směřovala do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau (česky vžité jako Osvětim-Březinka) v březnu 1943. Šlo o 642 mužů, žen a dětí. Z donucovací pracovny bylo v letech 1942–1943 dále deportováno do koncentračního tábora Auschwitz I více než 120 dalších Romů a Sintů.

Naprostá většina těchto osob podlehla nelidským životním podmínkám a krutému zacházení ze strany personálu osvětimského tábora, nebo byla zavražděna přímo v plynových komorách.

Fotogalerie

Související články

Od 12. do 18. května 2025 se uskuteční již 11. ročník festivalu Open House Praha. Festival zahájí od 12. května festival série doprovodných programů – debaty, přednášky, komentované prohlídky, procházky, výstavy a jiné akce. Svátek architektury pak vyvrcholí o víkendu 17. a 18. května otevřením 125 běžně nepřístupných budov a prostorů na celém území Prahy. Program najdete na webu www.openhousepraha.cz. Veřejnost bude moci zdarma nahlédnout do budov veřejných i soukromých – do historických paláců, reprezentativních vil, industriálních památek i současných novostaveb. Mottem letošního ročníku festivalu je Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti.

Celý článek 8. 5. 2025

Až do konce května máte možnost si prohlédnou unikátní výstavu Nezapomeňme 80 na Vítězném náměstí. Součástí výstavy je i ukázka vojenské techniky. Přímo v centru Dejvic a Bubenče bude k vidění vojenská historická technika například: britský 40 mm protiletadlový kanon Bofors L/60, sovětský 37mm protiletadlový kanon vz. 39, německý motocykl v provedení sidecar, americký Dodge WC54 a další. Techniku Praze 6 zapůjčil Vojenský historický ústav. Jedná se o exponáty z Vojenského technického muzea Lešany.

Celý článek 5. 5. 2025