Dlužníkům pomůže od září Milostivé léto II

Zbavit se dluhů vůči veřejnoprávním subjektům bude opět možné za výhodných podmínek. Od 1. září totiž startuje akce Milostivé léto II, díky které mohou dlužníci snadněji vyřešit své nesplacené závazky. Městská část Praha 6 poradí, jak na to.

Milostivé léto II navazuje na předchozí oddlužovací akci, kterou využily desetitisíce lidí. Dlužníci budou mít v rámci Milostivého léta II možnost splatit pouze jistinu, tedy původní dluh, a jednorázový poplatek exekutorovi.  Veškeré úroky, poplatky advokátům či penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši původního dluhu, jim budou odpuštěny. Příležitost k vyřešení dluhů bude otevřena od 1. září do 30. listopadu letošního roku. Podmínkou využití Milostivého léta II je zahájení soudně vymáhané exekuce před 28. říjnem 2021.

Milostivé léto lze využít v případě dluhů u městské části, jako jsou neuhrazené pokuty za dopravní přestupky, neuhrazené poplatky za svoz a třídění odpadu apod. Dále jde o závazky u dalších veřejnoprávních subjektů – České správy sociálního zabezpečení, České televize a Českého rozhlasu, veřejných výzkumných institucí a vysokých škol, státních podniků, nemocnic ve vlastnictví krajů nebo státu aj.

Pokud dlužíte za nájem v obecním bytě v Praze 6 a váš dluh je vymáhán soudním exekutorem, doporučujeme danou věc řešit se správcem obecního bytového fondu – společností SNEO (kontakty zde).

V ostatních případech se můžete obrátit na Odbor sociálních věcí Úřadu městské části Praha 6. Zde vám poskytnou potřebné formuláře či konzultace:

1. Sjednáte si schůzku a poskytnete informace o vaší situaci. Nemáte-li souhrnný přehled o tom, kde a komu dlužíte finanční prostředky, obdržíte příslušný formulář, který vám úředník či úřednice pomůže vyplnit.

2. Tento vyplněný formulář předložíte obvodnímu soudu, který vám na základě této žádosti zpracuje a pošle přehled exekucí, jež jsou vůči vám vedeny.

3. Na základě zjištěných informací pak budete mít možnost oslovit příslušné exekutory – pošlete jim doporučený dopis, ve kterém je požádáte o vyčíslení dosud nesplacené jistiny a uvedete, že jako dlužník využijete Milostivého léta II.

4. V řádném termínu pak stačí zaplatit základní nesplacenou částku, kterou dlužíte, a k tomu poplatek za ukončení exekuce ve výši 1 815 korun. V rámci Milostivého léta II vám budou odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům či penále.

Za účelem konzultace se obraťte na tyto osoby:

Kateřina Horejšová                        220 189 615

Hana Buštová                                  220 189 645

Vladimíra Weberová                      220 189 647

Podrobnější informace naleznete na specializovaném webu milostiveleto.cz, kde si také přímo ověříte, zda můžete ukončit své exekuce. Využít můžete i konzultace přes dluhovou telefonní linku770 600 800.