V Dejvicích se včera odpoledne konal již třetí třetí ročník kulturní slavnosti na počest ukončení druhé světové války v Evropě. Součástí programu bylo například vystoupení Posádkové hudby Praha, projekce částí filmu Kdyby tisíc klarinetů nebo vystoupení sólistů a orchestru Národního divadla.
Asi čtyři tisíce diváků také navštívily koncert Waldemara Matušky, po kterém následovalo vystoupení divadla Semafor nebo představení Dejvického divadla.
Podle starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy je cílem kulturního programu v Dejvické ulici oslavit konec bojů v Evropě trochu jiným způsobem, než jak Den vítězství slaví armáda. Podle Chalupy letošní ročník poskytuje prostor kulturním institucím, které v Praze 6 sídlí, nebo mají v této části hlavního města svoji scénu.
"Je zajímavé, že i Národní divadlo je zde (v Praze 6) zastoupené díky své scéně v Šárce," upozornil Chalupa. Podle něj do Prahy 6 patří i zpěvák Waldemar Matuška.
"Je to taková pecka i proto, že je (Matuška) dlouholetým občanem Hanspaulky," řekl Chalupa.
Matuškovo vystoupení trvalo přibližně půl hodiny a jeho součástí byly také největší hity z jeho repertoáru, kterými jsou například Slavíci z Madridu, Tereza nebo píseň Holky já mám všechny rád.
Starosta se nejvíce těšil na překvapení, které nachystal Jiří Suchý. Legendární hudebník totiž slíbil přehlídku vojenských helem z druhé světové války.
"Slíbil, že podle venkovní teploty k tomu patřičně bude oděn i personál jeho slečen pracujících v divadle (Semafor)," uvedl s úsměvem Chalupa.
Proti minulým ročníkům však bylo letos chladnější a větrnější počasí. Podle diváků se to podepsalo i na tom, že letos na oslavu přišlo méně lidí než v minulých letech.
"To počasí je špatné, uvidíme, jak dlouho vydržíme," řekla jedna z návštěvnic. Počasí však nakonec diváky od návštěvy programu neodradilo a nezkazilo jim ani náladu.
Jednou z první částí programu bylo vystoupení vojenské Posádkové hudby Praha, která zahrála například melodie ze známých filmů, jako jsou Tajemný hrad v Karpatech, James Bond nebo Titanic. Následoval koncert orchestru Národního divadla, jehož součástí byly například skladby z pera Antonína Dvořáka nebo Bedřicha Smetany. Divadlo Semafor naplánovalo předvést pásmo nejslavnějších písniček. Dejvické divadlo mělo v plánu večer zahrát představení Zoltána Egressyho s názvem Šťovík, pečené brambory. Diváci se také mohli po celý den občerstvit v několika stanech, které stály kolem pódia.
Slavnost se konala v Dejvické ulici v prostoru, kterému místní říkají "u třech rohů. Podle Chalupy by slavnost mohla napomoci i tomu, že se tato část postupem času stane přirozeným centrem Prahy 6.
"Hledáme náměstí, kde by se lidé mohli shromažďovat. Uvidíme, jakým způsobem se to vyvine, záleží na místních," dodal.
Kulturní akce v Dejvicích začala před dvěma lety při příležitosti oslav 60. výročí konce druhé světové války. Druhý ročník měl za cíl vyzdvihnout spolupráci Prahy 6 s Českým vysokým učením technickým.