Bitvu na Bílé hoře znovu vyhráli císařští vojáci

Výstřely z děl, rachot pušek a dusot koňských kopyt bylo slyšet oba víkendové dny nad Vypichem u letohrádku Hvězda. Znovu se zde bojovalo o osud českého národa.
Hlavní foto

Jedna z nejvýznamnějších bitev české historie, bitva na Bílé hoře, trvala v roce 1620 necelé dvě hodiny. V oblaku střelného prachu se 19. a 20. září uskutečnila její rekonstrukce s českými stavovskými vojsky na jedné straně a vojsky Katolické ligy spolu s císařskými vojsky na straně druhé.

Tentokrát byli čeští stavové udoláni během hodiny. Rekordní počet - přes 750 šermířů historických skupin z různých částí Čech, ale i z dalších zemí Evropy - přijelo předvést velkolepou podívanou, která zároveň působila velmi realisticky a byla provázena historický výkladem.

Bitvu připomínající mezník českých dějin přišlo zhlédnout po oba dny na tisíce diváků a nebyly zklamány. Pořadatelé se snaží totiž držet reálií, ale zároveň dělat show. Scénář se tvoří několik měsíců.

Projekt Bílá hora 1620 vznikl jako nezisková aktivita lidí se zájmem o historii a vojenství. Iniciátorem je skupina historického šermu Rytíři Koruny České, která přizvala ke spolupráci třicet podobných skupin. Projekt podpořila i tento rok radnice Prahy 6. 

Při bitvě se používají repliky zbraní, které jsou zcela funkční. Na celou bitvu se spotřebuje kolem 20 kg střelného prachu nepočítaje v to zvláštní munici pro dobové repliky děl. Kromě hlavní bitvy byla součástí programu i vystoupení šermířských a tanečních skupin. Vojenské ležení doplnilo velké historické tržiště s dobovými stánky.

Video z bitvy na odkazu http://www.facebook.com/pages/Prague-Czech-Republic/Praha-6/110738609233#/pages/Prague-Czech-Republic/Praha-6/110738609233

Více fotografií na odkazu
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-strelba-a-krev-bitvu-na-bile-20090920.html

Reportáž TV6 na odkazu
Na Bílé hoře se střetlo 700 mužů

Související články

Až do poloviny listopadu budou mít návštěvníci možnost si před Píseckou bránou prohlédnout výstavu Praha 6 legionářská, která se sem přesouvá z Vítězného náměstí a bude doplněna interiérovou výstavou (PO)ZAPOMENUTÍ LEGIONÁŘI, na níž volně navazuje. Praha 6 tak chce uctít výročí založení Československa a zároveň přimět obyvatele Prahy 6 k zamyšlení, zda by si některé ulice nezasloužily, aby se jim vrátil původní název, který vzdával hold hrdinům první světové války a legionářům.

 

Celý článek 18. 10. 2024

Břevnovský klášter a jeho okolí o víkendu zachvátí posvícenská zábava. Oblíbené pouťové atrakce doplní staročeská vesnička se stánky s řemeslnými výrobky a zásadní roli bude hrát také posvícenské občerstvení a bohatý kulturní program. Po celou dobu posvícení jsou přístupné prostory Břevnovského kláštera.

Celý článek 2. 10. 2024