100 let uplyne v pátek 4. září 2020 od symbolického vzniku městské části Praha 6. Významné jubileum připomene bohatý program pro veřejnost, který bude rozvržen do několika dní a zahrnuje řadu akcí, mj. slavnostní koncert Symfonického orchestru FOK, projekci filmů spjatých s Prahou 6 nebo ochutnávku produkce malých pivovarů.
„Za svou stoletou existenci se Praha 6 rozvinula v jednu z nejhezčích a nejvýznamnějších částí Prahy. Kombinuje turisticky atraktivní místa s mnoha klidnými rezidenčními oblastmi. Díky rozsáhlé dopravní infrastruktuře, různorodému kulturnímu a sportovnímu vyžití a velkým parkům je dnes Praha 6 velmi žádaným místem pro život. Kromě toho tvoří centrum technologického pokroku a vzdělanosti, když zde sídlí vysoké školy a výzkumné instituce. V neposlední řadě má pro naši zemi strategický až mezinárodněpolitický význam, jelikož se zde nachází Letiště Václava Havla a Generální štáb Armády ČR či řada zahraničních ambasád,” vypočítává starosta Prahy 6 Ondřej Kolář /TOP 09/a doplňuje: „Praha 6 si svou exkluzivitu a dobré jméno udržela dodnes. A na nás je, abychom ji nenechali spadnout z extraligy do okresního přeboru. Snažíme se nesledovat dnešní trend požírání budoucnosti, protože tu nejlepší, nejvýstavnější, nejzelenější a nejexkluzivnější pražskou část chceme našim dětem předat v perfektní kondici.”
Výročí 100 let od založení Prahy 6 si bude moci veřejnost připomenout prostřednictvím několika slavnostních akcí. „Program oslav 100 let Prahy 6 bude rozvržen do několika dnů, zahrnuje kulturní, sportovní a jiné volnočasové aktivity a celkově je koncipován tak, aby se lidé mohli potkat a společně si v přátelském duchu užít uvolněnou atmosféru 100. narozenin městské části, v níž žijí, pracují nebo třeba jen tráví volný čas. Potvrzujeme tím, že jsme městskou částí, která funguje v úzkém sepětí se svými občany a rezidenty a která dlouhodobě podporuje kulturní a veřejný život,” říká místostarosta Prahy 6 Jan Lacina /STAN/.
Oslavy vypuknou již 3. září v Letním kině u Keplera projekcí filmů tematicky svázaných s Prahou 6 – dokumentem Starý Dejvice z cyklu ČT Praha mizerná a legendárními Pelíšky. Promítání kultovních Pelíšků zahájí režisér Jan Hřebejk, kterého s Prahou pojí silné pouto: „V Praze 6 jsem chodil na gymnázium Nad Alejí, kam dnes nastupuje moje dcera. Natáčel jsem tu několik filmů. A protože ty nejznámější jsme napsali s Petrem Jarchovským z Vokovic a dejvičákem Petrem Šabachem, tak si všichni myslí, že jsem také z Prahy 6. Ale já jsem celoživotně z Prahy 5.“ Připomíná také, že autor knižní předlohy Pelíšků Petr Šabach už má dnes poblíž bytu, kde bydlel, vlastní park. Promítání filmu začne po setmění a vstup do kina je zdarma.
4. září v Národní technické knihovně slavnostně pro veřejnost zahraje Symfonický orchestr FOK Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka. Akce je na programu od 19 hodin a volně naváže na předání Čestných občanství a Cen městské části významným osobnostem spojeným s Prahou 6, které proběhne téhož dne odpoledne v Pelléově vile. Čestné občanství v jubilejním roce 2020 udělí starosta Ondřej Kolář výtvarníku Stanislavu Kolíbalovi u příležitosti jeho významného jubilea, in memoriam lékaři Oskaru Fischerovi a in memoriam architektovi Richardu Podzemnému, autorovi významných staveb v Praze 6. Cenu MČ Praha 6 převezme novinář Pavel Krchov, vydavatel časopisu Břevnovan a tým vědců ČVUT za významný vědecký přínos.
Pro širokou veřejnost Praha 6 pořádá Festival malých pivovarů, který se koná 5. září v místě Farmářských trhů na Kulaťáku. Účast potvrdily přes dvě desítky minipivovarů, mezi nimiž nechybí místní pivovary Bubeneč, Strahov, a další oblíbené jako Chříč, Cvikov, Říčanský pivovar, letenská Lajka apod. Festival se ponese v duchu neplastování. Pivo se bude čepovat do skla, vratných kelímků či recyklovatelného plastu. „Praha 6 si pro tuto příležitost si připravila 100 originálních džbánků s logem výročí. Ty obdrží zdarma první stovka návštěvníků festivalu,“ upozorňuje návštěvníky místostarosta Jan Lacina. Po celý den bude festival provázet zajímavý hudební program. „Typické bavorské bílé klobásy a pšeničné pečivo z Bayreuthu přijede prodávat delegace radních z tohoto partnerského města Prahy 6 včetně nového starosty Thomase Ebersbergera,“ dodává místostarosta.
Program oslav myslí i na rodiny s dětmi. Děti do 15 let mají v pátek 4. září vstup zdarma na koupaliště Petynka. O víkendu, tedy v sobotu 5. a v neděli 6. září, mohou v parku Maxe van der Stoela navštívit Turnaj králů, kde na ně budou čekat rytíři na koních, panoši, historická kapela, tržiště, šermíři i dětská ponožková bitva. Kromě zhlédnutí ukázek středověkých soubojů si návštěvníci budou moci projít také středověké tržiště.
Oslavy 100 let Prahy 6 pak symbolicky zakončí Běh dobré vůle Nadace Olgy Havlové, jehož startovné bude věnováno na podporu rodin v tísni. Městská část Praha 6 je v rámci této akce partnerem a sponzorem dětského závodu. Charitativní akce se uskuteční 10. září od 16 hodin v oboře Hvězda.
Originálním způsobem se do oslav zapojili také majitelé podniků, restaurací a provozoven v Praze 6, kteří si do svých výloh vylepili plakáty s historickými fotografiemi Prahy 6, které připravila radnice. Lidé si tak mohou prohlédnout například fotografie z výstavby sídliště Červený vrch, historickou podobu Dejvické třídy, připomenout si dobu, kdy se v Divoké Šárce jezdil motokros nebo kdy Prahou 6 projížděl cyklistický Závod Míru.
Co je Den Prahy 6?
Vznik Prahy 6 se datuje k 4. září 1920. V tento den totiž vešel v platnost zákon č. 114/1920 Sb. podepsaný prezidentem Československé republiky Tomášem Garriguem Masarykem, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí jedné obce se společným jménem Hlavní město Praha. Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, vnímá Praha 6 jako symbolické datum svého vzniku. V současnosti se Praha 6 rozprostírá na území o rozloze 41,54 km2 a žije zde 101 089 obyvatel. Je největší městskou částí z celé Prahy a zahrnuje katastrální území Ruzyně, Liboc, Veleslavín, Vokovice, Dejvice, Střešovice, Břevnov a části katastrálních území Sedlec, Bubeneč a Hradčany.