fotografieRNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský CSc.

RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský CSc.

fotografieRNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský CSc.

RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský CSc.

biochemik, dlouholetý ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR

Zdeněk Hostomský vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě a později dějiny filozofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve své rigorózní práci s názvem Karteziánská tradice a založení moderní molekulární biologie, se prý snažil oba obory sblížit. Po skončení vojenské služby působil v Ústavu molekulární genetiky ČSAV, kde se zabýval genovým inženýrstvím, mj. v laboratoři Václava Pačese, zaměřující se v té době na technologie sekvenování DNA. V roce 1983 získal titul CSc.

Roku 1985 odjel do Spojených států amerických na roční stáž v Kalifornském technologickém institutu (Caltech). O dva roky později do USA emigroval i s rodinou. Spolu s manželkou Zuzanou Hostomskou zde začal pracovat pro biotechnologickou start-upovou společnost Agouron (egjuron) Pharmaceuticals, kde se zapojil do programu enzymu HIV proteáz a věnoval se výzkumu struktury a funkce reverzní transkriptázy viru HIV. Od roku 1997 vedl multidisciplinární tým zaměřený na problematiku opravy DNA s možným uplatněním při léčbě rakovinných onemocnění. V roce 2000 společnost Agouron pohltila firma Pfizer a doktor Hostomský se stal výkonným ředitelem výzkumného centra rakoviny, ve kterém Pfizer soustředil svůj onkologický výzkum. O deset let později se z firmy rozhodl odejít.

Po čtvrt století stráveném v zámoří nasbíral manažerské a vědecké zkušenosti, které v letech 2012–2022 uplatnil jako ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, ve kterém byly objeveny úspěšné léky proti AIDS a žloutence typu B. Po skončení mandátu mu byla udělena pozice Honorary Chair. Je autorem více než 95 článků, které získaly přes 4 800 citací s H-indexem 34. Má pět dětí, miluje operu a v mládí hrál dokonce na violoncello. Před dvěma lety kandidoval ve volbách do Senátu Parlamentu ČR za hnutí Alternativa pro nezávislé kandidáty 2020.

Zdroj fotografie: ÚOCHB Praha, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons