Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookies správně používat.

Vilém Prečan

Vilém Prečan
český historik, zabývající se moderními českými dějinami
Ještě jako dítě pomáhal Vilém Prečan za války partyzánům a po jejím skončení se stal jedním z nejmladších držitelů medaile Za zásluhy. Vystudoval Vysokou školu politických a hospodářských věd se specializací na dějiny Komunistické strany Československa, kam také vstoupil. V letech 1957–1970 působil v Historickém ústavu ČSAV. Věnoval se mimo jiné vztahům Čechů a Slováků ve 40. letech 20. století, významně zasáhl do debaty o federalizaci Československa. Podílel se na vydání sborníku dokumentů Sedm pražských dnů, 21.–27. 8. 1968.
V roce 1970 byl propuštěn z ČSAV, vyloučen z KSČ a trestně stíhán. Živil se pak třeba jako topič v motolské nemocnici nebo šatnář a zároveň publikoval v exilovém tisku a samizdatu. O 6 let později emigroval do Německa, kde se vrátil k profesi historika. V roce 1986 spoluzaložil a do roku 1994 i vedl Československé dokumentační středisko nezávislé literatury v Scheinfeldu, které shromažďovalo fondy samizdatové literatury, osobností a institucí kulturního i společenského života v exilu.
Po návratu do Československa založil Ústav soudobých dějin ČSAV, jehož byl v letech 1990–1998 ředitelem, a také odborný časopis Soudobé dějiny. Je členem vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Vilém Prečan je držitelem mnoha ocenění. Z rukou prezidenta Václava Havla obdržel například v roce 1998 Řád Tomáše Garrigua Masaryka.