fotografie Oldřich Kulhánek

Oldřich Kulhánek

fotografie Oldřich Kulhánek

Oldřich Kulhánek

malíř, ilustrátor, grafik, scénograf, světoznámý umělec, autor českých bankovek a poštovních známek, prezident Nadace Hollar, pedagog

Oldřich Kulhánek se narodil 26. února 1940 v Praze. Výtvarná studia začal na Výtvarné škole v Praze. Od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského. Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry. Jeho práce je zaměřena především na grafiku a kresbu. Svou profesionální dráhu započal v 60. letech 20. století a svým pozoruhodným talentem přitahuje pozornost už od doby jeho nejranější etapy.

V kresbách a litografiích Oldřicha Kulhánka vypovídá člověk výrazem, gestem, pohybem o životě, osudu, lidských hodnotách, vzestupech, pádech. Výmluvnost obrazů uchvacuje a nedá se převést do slov. Oldřich Kulhánek je právě tak dobrý psycholog jako pozorovatel a především výtvarný umělec, který dokonale ovládá prostředky svého umění. V trojici nejpodstatnějších litografií, v nichž se rozmáchl do největšího formátu – jsou to už vskutku obrazy – se projevil jako rozený figuralista. Tělo vyplňuje celou plochu listu. Potvrzuje se opět, že v grafikovi tkví monumentalita.

V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968–1971 hanobil představitele komunistických zemí (čímž byla míněna tvář Stalina v některých jeho grafických listech) a tím se dopustil i pobuřování atd. Případ, tak jako mnoho jiných, byl vyfabrikován agenty Státní bezpečnosti. V kauze, zvané Kulhánek a spol. číslo 3T 80/72 (spol. proto, že stejně postižen byl i jeho kolega a přítel, akademický malíř Jan Krejčí), se jednalo o jeden z prvních případů komunistické genocidy ducha po roce 1968. Po měsíčním věznění byl propuštěn a po celé dva roky každých čtrnáct dnů vyslýchán. Tato kafkovská situace občana K. trvala do konce roku 1972. Přestože rozhodnutím prezidenta byly paragrafy, za které byli žalováni, amnestovány, konalo se 5. 7. 1973 líčení u Obvodního soudu pro Prahu 10. V této nehorázné frašce hodné Haškova Dobrého vojáka Švejka na lavici obžalovaných "usedlo" jeho 11 grafických listů a kolegových devět grafik. Oba statovali jako svědkové obžaloby. Grafiky byly odsouzeny soudcem Petrem Stutzigem k likvidaci. Indiskrecí jednoho z přísedících tohoto tribunálu se později dozvěděl, že jejich odsouzené grafiky byly ušetřeny likvidace, čímž se rozumělo upálení. Páni soudci si je rozebrali, tedy ukradli. Oldřich Kulhánek k tomu říká: "Tehdy jsem pochopil, že životní situace, byť tragická, nikdy nepostrádá špetku humoru, pravda, většinou velice černého".

Sedmdesátá léta jsou v jeho tvorbě ve znamení totálního zákazu výstav, zákazu spolupráce s nakladatelstvími, zákazu publicity. Díky řadě přátel z USA, Holandska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie celou dobu neztrácel kontakt s výtvarnou scénou Evropy. Po pádu komunistického režimu V roce 1990 poprvé navštívil USA při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles. Od té doby Státy navštívil vícekrát. V létě 1991 vedl seminář o kresbě v Atlantic Center for the Arts, New Smyrne Beach. V roce 1995 hostoval na University of Houston-Clear Lake v Texasu.

V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek, mimo jiné navrhl poštovní známku s portrétem prezidenta České republiky Václava Klause. Velký význam jeho práce můžeme doložit řadou ocenění, která obdržel na mezinárodních výstavách a biennale, např: Europahaus, Vienna, Biennale Frechen, Biennale Ljubljana, The Grand Diploma for Graphic Art, Tuzla, 1st Prize 4. Biennale of Prints in Wakayama, atd.

Oldřich Kulhánek byl prezidentem Nadace Hollar.

Zdroj fotografie: oldrichkulhanek.cz