fotografie kolektiv zaměstnanců Arcidiecézní charity Praha

kolektiv zaměstnanců Arcidiecézní charity Praha

fotografie kolektiv zaměstnanců Arcidiecézní charity Praha

kolektiv zaměstnanců Arcidiecézní charity Praha

za pomoc ukrajinským uprchlíkům a veškeré aktivity s tím spojené, činěné ve spolupráci s MČ Praha 6

Mnoho invalidů a lidí v sociální tísni – takový byl obraz země po první světové válce. Potřeba pomoci těmto lidem vedla k rozvoji církevních spolků a ústavů. Z popudu pražského arcibiskupa Pavla Huyna se v roce 1919 sdružily do Svazu katolické charity v Království českém a začaly působit jako jeden celek. A v roce 1928 vznikla celostátní charitní centrála s názvem Říšské ústředí svazů charity v Československé republice. Druhá světová válka její činnost značně omezila, ale po válce se zejména charitní sociálně-zdravotní ústavy staly velmi vyhledávaným útočištěm všech nemocných a trpících. Podruhé se působení Charity významně omezilo během socialismu. Přes stovku charitních sociálních ústavů převzaly v roce 1960 do své správy národní výbory. Charitě zůstalo jen několik domovů pro katolické církevní osoby.
Po roce 1989 začala Charita rozvíjet pomoc dosud zanedbávaným skupinám, zejména starým lidem, lidem s tělesným a mentálním postižením a propuštěným vězňům. Na počátku 90. let se pak zasloužila o vznik domácí zdravotní péče, postupně vybudovala celostátní síť a je dnes jejím nejvýznamnějším poskytovatelem. V Praze 6 se tak například podílela na založení prvního domova pro mentálně postižené děti. Vznikl na Petřinách v roce 1991 a o 9 let později byl rozšířen o další budovu v Liboci. 

Pomoci uprchlíkům se Charita věnuje už od roku 2002, v současnosti musela služby rozšířit. Provozuje tak 5 dětských skupin a 2 komunitní centra pro rodiny ukrajinských uprchlíků. Jedno z nich, centrum Slunečnice, je v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích a jsou na něj napojené další adaptační skupiny. Zaměstnanci Charity, čeští i ukrajinští dobrovolníci se starají o začlenění Ukrajinců do nového prostředí, zajišťují i psychologickou pomoc. Děti se zde zároveň učí česky. Cizincům pomáhá Arcidiecézní charita Praha ještě i jinak. V roce 1993 založila rozvojový program Adopce na dálku v Indii a postupně ho rozšířila do dalších zemí. Dárci podpořili už více než 32 tisíc potřebných dětí.

Cenu městské části za kolektiv Arcidiecézní charity Praha převzal zástupce ředitele Mgr. Pavel Šimek (na snímku).

Zdroj fotografie: MČ Praha 6