Umožňují základní funkce webových stránek, jako je přihlášení uživatele a správa účtu. Webové stránky nelze bez nezbytně nutných souborů cookies správně používat.

PhDr. Kateřina Bečková

PhDr. Kateřina Bečková
historička, kurátorka, spisovatelka, publicistka, předsedkyně Klubu za starou Prahu
Kateřina Bečková se narodila v dnes už zaniklé bubenečské porodnici v Rooseveltově ulici a celý život žije v Praze 6. Vystudovala nejprve gymnázium Arabská, poté teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od studií pracuje v Muzeu hlavního města Prahy, nejprve jako sekretářka ředitele, poté jako kurátorka sbírky historických fotografií a Langweilova modelu historického centra Prahy. Už na střední škole jí začalo zajímat téma zmizelé Prahy, které později zpracovala do několika knih. Vznikla tak oblíbená řada s názvem „Zmizelá Praha“. V publikační a odborné činnosti se zabývá proměnami pražské zástavby v 19. a 20. století. Od roku 1990 provozuje nakladatelství Schola ludus Pragensia, se kterým se pravidelně účastní Knižního veletrhu. Její zatím nejúspěšnější knihou je patrně ta poslední “Zbořeno: zaniklé pražské stavby”. Momentálně ale už pracuje na nové knize o Dejvicích a Bubenči. Píše i vlastní blog na webu aktualne.cz.
Doktorka Bečková je také otevřenou kritičkou současného stavebního zákona. Tvrdí, že je upraven ve prospěch stavebníků, a že je to začátek konce památkové péče a ochrany památek. Na druhou stranu si uvědomuje, že zkrácení doby řízení je opravdu potřeba a elektronizaci tohoto procesu fandí. Veřejně se pak vyjadřuje kriticky k nejrůznějším architektonickým soutěžím, kauzám i stavebním a investičním záměrům v rámci územního rozvoje. Spolupracuje také s Národním památkovým ústavem a jeho odborným časopisem Zprávy památkové péče.
Zájem o vzhled Prahy, ochranu památek a pražskou realitu ji přivedl k občanské aktivitě v Klubu Za starou Prahu, jehož byla od roku 2000 předsedkyní, od června 2021 pak místopředsedkyní. Jde o občanské sdružení, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje ochraně památek v Praze. Sdružení vydává dvakrát ročně věstník Za starou Prahu. Každoročně udílí cenu za novou stavbu v historickém prostředí. V jeho čele stojí Domácí rada, složená převážně z historiků umění, architektů a urbanistů.
Zdroj fotografie: Wikipedie, Jindřich Nosek (NoJin), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons