fotografiePhDr. Kateřina Bečková

PhDr. Kateřina Bečková

fotografiePhDr. Kateřina Bečková

PhDr. Kateřina Bečková

historička, kurátorka, spisovatelka, publicistka, předsedkyně Klubu za starou Prahu

Kateřina Bečková se narodila v dnes už zaniklé bubenečské porodnici v Rooseveltově ulici a celý život žije v Praze 6. Vystudovala nejprve gymnázium Arabská, poté teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od studií pracuje v Muzeu hlavního města Prahy, nejprve jako sekretářka ředitele, poté jako kurátorka sbírky historických fotografií a Langweilova modelu historického centra Prahy. Už na střední škole jí začalo zajímat téma zmizelé Prahy, které později zpracovala do několika knih. Vznikla tak oblíbená řada s názvem „Zmizelá Praha“. V publikační a odborné činnosti se zabývá proměnami pražské zástavby v 19. a 20. století. Od roku 1990 provozuje nakladatelství Schola ludus Pragensia, se kterým se pravidelně účastní Knižního veletrhu. Její zatím nejúspěšnější knihou je patrně ta poslední “Zbořeno: zaniklé pražské stavby”. Momentálně ale už pracuje na nové knize o Dejvicích a Bubenči. Píše i vlastní blog na webu aktualne.cz.

Doktorka Bečková je také otevřenou kritičkou současného stavebního zákona. Tvrdí, že je upraven ve prospěch stavebníků, a že je to začátek konce památkové péče a ochrany památek. Na druhou stranu si uvědomuje, že zkrácení doby řízení je opravdu potřeba a elektronizaci tohoto procesu fandí. Veřejně se pak vyjadřuje kriticky k nejrůznějším architektonickým soutěžím, kauzám i stavebním a investičním záměrům v rámci územního rozvoje. Spolupracuje také s Národním památkovým ústavem a jeho odborným časopisem Zprávy památkové péče. 

Zájem o vzhled Prahy, ochranu památek a pražskou realitu ji přivedl k občanské aktivitě v Klubu Za starou Prahu, jehož byla od roku 2000 předsedkyní, od června 2021 pak místopředsedkyní. Jde o občanské sdružení, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje ochraně památek v Praze. Sdružení vydává dvakrát ročně věstník Za starou Prahu. Každoročně udílí cenu za novou stavbu v historickém prostředí. V jeho čele stojí Domácí rada, složená převážně z historiků umění, architektů a urbanistů.

Zdroj fotografie: Wikipedie, Jindřich Nosek (NoJin), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons