fotografiedivizní generál i. m. armádní generál Karel Kutlvašr

divizní generál i. m. armádní generál Karel Kutlvašr

fotografiedivizní generál i. m. armádní generál Karel Kutlvašr

divizní generál i. m. armádní generál Karel Kutlvašr

československý legionář, důstojník a generál, který velel Pražskému povstání

Absolvent obchodní školy Karel Kutlvašr se už v 19 letech přihlásil do České družiny, zakládající jednotky budoucích Československých legií na ruské frontě. Jako rozvědčík se zúčastnil všech významných bitev. Za hrdinství v bojích byl mnohokrát vyznamenán. Po bitvě u Zborova se stal velitelem praporu a pomocníkem velitele pluku, plukovníka Švece. Po jeho smrti se stal velitelem 1. československého střeleckého pluku. Do vlasti se vrátil roku 1920, kde byl povýšen na plukovníka a ve věku 33 let na brigádního generála. Stal se tak jedním z nejmladších generálů československé armády.

Za okupace byl členem odbojové organizace Obrana národa. Za Pražského povstání převzal postupně velení nad povstalci a přijal kapitulaci německých jednotek, výměnou za jejich volný průjezd Prahou.

Po válce působil na vysokých vojenských funkcích v Plzni a Brně. Krátce po Únoru 1948 byl z armády propuštěn a v prosinci 1948 dokonce zatčen. Byl obviněn z velezrady a roku 1949 odsouzen na doživotí. V roce 1960 byl po amnestii prezidenta republiky Antonína Novotného propuštěn. Z vězení se vrátil ve velmi špatném zdravotním stavu. Chvíli se živil jako hlídač v Jízdárně Pražského hradu nebo noční vrátný v Nuselském pivovaru. Absurdní obvinění zrušil až v roce 1968 Městský soud v Praze.

Plně rehabilitován byl Karel Kutlvašr teprve po listopadu 1989, tedy 28 let po své smrti. In memoriam byl povýšen na armádního generála a byl mu udělen Řád Milana Rastislava Štefánika. Roku 2017 mu prezident Miloš Zeman in memoriam udělil Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu.

Zdroj fotografie: VHÚ Praha