fotografieprof. PhDr. Jaroslav Heyrovský DrSc.

prof. PhDr. Jaroslav Heyrovský DrSc.

fotografieprof. PhDr. Jaroslav Heyrovský DrSc.

prof. PhDr. Jaroslav Heyrovský DrSc.

český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii

Jaroslav Heyrovský studoval na Univerzitě Karlově, poté odešel na University College London, kde se zabýval fyzikální chemií a v rámci postgraduálního studia se začal zajímat o elektrochemii. Po první světové válce působil na Univerzitě Karlově, kde se v roce 1926 stal profesorem.

Roku 1922 objevil polarografii, což je metoda používající měření elektrického proudu, který prochází rtuťovou kapkou a roztokem, do něhož rtuť odkapává. Tímto způsobem se dají získat cenné informace o druhu a množství látek, které roztok obsahuje. Výsledků se využívá při chemické analýze i při základním fyzikálně-chemickém výzkumu. Pro urychlení zaznamenávání hodnot zkonstruovali s japonským vědcem Masuzó Šikatou polarograf, který tyto křivky automaticky zaznamenával. Za tento objev a rozpracování analytické polarografické metody v roce 1959 získal Heyrovský Nobelovu cenu za chemii. Na Nobelovu cenu byl nominován celkově 18 krát.

V roce 1951 Heyrovský spoluzakládal Polarografický ústav (dnes Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR), v jehož čele stál do roku 1963. Je autorem i řady knih a odborných článků. Učebnice Základy polarografie byla přeložena do několika jazyků. Během svého života i po něm získal Heyrovský četná ocenění, čestná členství ve vědeckých institucích či čestné doktoráty několika univerzit. V roce 1982 po něm byla pojmenována planetka 3069 Heyrovský. V roce 1985 pak kráter Heyrovsky na odvrácené straně Měsíce.

Zdroj fotografie: archiv ÚFCH J.Heyrovského AV ČR, v.v.i.