Výstava Praha 6 legionářská aneb průvodce historickými názvy ulic

Při procházení ulicemi Prahy 6 se setkáte s celou řadou jejich názvů, které připomínají boje za vznik samostatné československé republiky v letech první světové války. Proč tomu tak je se dozvíte během září a října na openair výstavě na Vítězném náměstí a okolních ulicích.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 5. září v 17 hodin na Kulaťáku. Výstava začala 31. srpna, v den výročí vzniku Roty Nazdar, první československé vojenské jednotky působící na území Francie.

Hlavní foto

Jde o jedno z výrazných specifik Bubenče a Dejvic: názvy inspirované osobnostmi i místy bojů československých legií se měly stát navždy poctou desetitisícům mužů, kteří neváhali obětovat za vznik samostatného státu to nejcennější. Přestože se později snažil nacistický i komunistický režim jakékoliv vzpomínky na legionáře vymýtit, jejich odkaz žije dál.

Praha 6 je s armádou provázána od jejího samotného vzniku, který se datuje stejně jako vznik Československa do roku 1918. Vojenské budovy se nacházejí v okolí Vítězného náměstí, doplňují je pomníky i názvy ulic. V minulosti jich však bylo mnohem více. V roce 1925 schválila pražská městská rada šest zásad pro názvy ulic a tehdy došlo k pojmenování řady bubenečských a dejvických ulic podle významných bojišť a osobností první světové války spojených s působením československých legií. K první vlně přejmenování došlo za německé okupace, a ačkoli se po roce 1945 ulice nakrátko vrátily k původním názvům, po nástupu komunistické moci došlo v roce 1952 k nahrazení téměř všech jmen spojených s legiemi. Až po roce 1989 se část ulic vrátila ke svým původním názvům.

Podobné akce

až 28. 10. 2024

Městská část Praha 6 zve širokou veřejnost na slavnostní shromáždění u příležitosti 106. výročí založení samostatného Československa. Setkání se uskuteční 28. října v 15 hodin před Píseckou branou. Následně je možné si prohlédnout výstavu o historických názvech ulic Prahy 6 v Písecké bráně.

Celý článek 1. 1. 1970