Svaté kosti

Sváteční posezení, dušičkové vzpomínání, příprava tradičního pečiva "svaté kosti".

Hlavní foto

Ještě před sto lety platil první listopad za rušný den. V domácnostech i v městských pekárnách se pilně připravovalo zvláštní pečivo. Lidově se mu říkalo svaté kosti, protože tvarově opravdu připomínalo jednoduché či zkřížené lidské kosti. V podvečer už muselo být naservírováno na čistě prostřeném stole pro všechny členy rodiny i duše jejich předků. Pak se začalo hodovat a vzpomínat na ty, kteří už odešli na věčnost. Část hostiny byla ponechána na stole pro duše zemřelých, vracejících se tuto noc do svých domovů, aby si odpočinuly.

Moc rádi bychom tento den opět upekli staré obřadní pečivo, společně ho ochutnali při černé hodince a zavzpomínali na své blízké, uctili společným setkáním jejich památku. Nastává období nadvlády tmy. Vzduch voní tlejícími rostlinami, ulicemi se plíží mlhy. Vřele vás zveme k přátelskému setkání, vaření i večeři ve světle svící. Užívejme si tmy, abychom pak intenzivněji pocítili vracející se světlo.

Od 15 do 17 h budeme připravovat těsto, péct a prostírat stůl. Po páté společně zasedneme ke slavnostní večeři.

Podvečerem nás provede Lucie Králíková, výtvarná umělkyně, která ve své tvorbě nejčastěji zkoumá zaniklé slavnosti a obřady, snaží se je aktualizovat a vrátit je do současnosti v novém pojetí. Ráda spolupracuje s veřejností. Nejčastěji čerpá z etnologie, historie či z ekofilosofie. Žije v pohraničí v osadě Blansko. Před dvanácti lety založila umělecko-ekologickou platformu Efemér, která se zaměřuje na krajinu, lokální rostliny, jejich symboliku a roli v tradiční kultuře.

Cena: 100 Kč.

Rezervace nutná: nesedimsousedim.cz

Akci finančně podpořila MČ Praha 6.

Podobné akce

Schovaná jen kousek od stanice metra Hradčanská se nachází jedna z nejkrásnějších, ne-li nejkrásnější, vilových zástaveb, kde žili nejen bankéři a továrníci, ale i takoví umělci, jako byli Stanislav Sucharda, Karel Vítězslav Mašek, František Tavík Šimon nebo Alfons Mucha...

Celý článek 25. 11. 2024