Ľahká múza (SK), Princezny

Kapela Ľahká Múza vznikla v roce 1984 jako čtyřčlenná skupina hudebníků inspirovaná post-punkem, novou vlnou, industriálem a minimalismem. Díky svému „serióznímu“ hudebnímu projevu nezapadali do recesistického proudu slovenské neoficiální hudby a zpětnou vazbu paradoxně získali u českého undergroundu.

Hlavní foto

Ľahká múza (SK)

Poprvé si zahráli v roce 1988 v Bratislavě na festivalu Rockový kolotoč a v témže roce natočili svou první hudební nahrávku, která vyšla v roce 1991 u pražského hudebního vydavatelství Black Point pod názvem „Schizofónia“. Po roce 1989 kapela hrála převážně v Čechách a připravila své první studiové album „Nevinnost“, které zachycuje kapelu jako pouhé dvoučlenné jádro – zpěvačku Gudrun a skladatele, kytaristu a klávesistu 677. Na albu se objevují i další skladby, jako např. Toto album také vyšlo v roce 1991 na pražském labelu Black Point (na MC kazetě, kterou vydavatelství distribuuje dodnes.) Na tomto albu kapela definovala svůj další hudební směr, kombinující elektroniku, kytarovou a industriální hudbu se specifickým ženským vokálem do originálního experimentu, který oslovil i bratislavské vydavatelství Zoon records, které v roce 1992 vydá kultovní LP kapely „Tieň bolesti“. Album rozdělilo tehdejší hudební kritiky nepřipravené na novou hudbu na dva tábory – jedni na něm obdivovali zvukovou šťavnatost a aranžérský minimalismus nezávislé scény, který do té doby slýchali jen v zahraniční produkci, druzí ho hodnotili jako neposlouchatelně syrovou záležitost. Ať už to bylo jakkoli, kapela se stala jednou z nejznámějších moderních klubových kapel 90. let a hrála na všech hudebně novátorských festivalech. Od alternativy přes gotiku až po industrial.
Symbolicky v roce 2000 vydávají album „Cesty Svetla Plynú Temnotou“ na polském labelu Black Flames a na mezinárodním festivalu Castle Party v polském Bolkowě odehrají svůj první set mimo území Slovenské republiky / České republiky a setkávají se s velkým ohlasem, a to i díky tomu, že předchozí 3 alba mají pozitivní ohlas v zahraničním hudebním tisku, a tak je staví do pozice headlinerů. Polský label se postaral o rozsáhlou propagaci na německé i evropské scéně, přičemž zájem promotérů jim přinesl řadu vystoupení napříč evropskými scénami.
Od německého festivalu Gotik Treffen přes anglický The Beyond the Veil, litevský Menuo Juodaragis nebo český Brutal Assault se kapela těší úspěšné koncertní kariéře, která jí umožňuje produkovat originální avantgardní hudbu bez hudebních omezení a nároků publika, které definují hudební unifikaci na české či slovenské scéně, jež se umělecky vyžívá v post-punku, hardcore, metalu nebo mainstreamové elektronice taneční scény.
V roce 2024 vyšlo na labelu Hevhetia deváté album Songs of Silence a zároveň skupina oslavila 40 let na „40 & Songs of Silence Tour“ na Slovensku/Česku a v Německu. Nové album přineslo mnoho přesahů do etnické hudby a vokálních inspirací ze slovenských luhů a hájů a sbírá pozitivní ohlasy recenzentů i řadových posluchačů.

Princezny

V Praze usazené blues-electro-industrial kosmopolitní trio.

Kytara, vokály a texty: LuNa (Praha) /
perkuse, drum machine a videoprojekce: MaryChain (Brooklyn) /
analog synth, flétna, trubka: MayaLyra (Beograd)

Podobné akce

Koncert přinese vystoupení slovenské zpěvačky, skladatelky a hudební producentky Katarzie. Devízou Katariny Kubošiové, písničkářky narozené v Nitře, je umění reagovat na společenská témata a také kombinovat různé žánry a styly, což nám také ukáže se svým exkluzivním hostem. Společně s ním nabídne pohled do světa hudby, která překračuje hranice žánrů a propojuje nové proudy s těmi standardními. A kdo že tím hostem bude? Jeho jméno bude odkryto na sociálních sítích Artia těsně před akcí.

Celý článek 18. 2. 2025