REUSE DEN na ŠESTCE

Nevíte, co s nepoužívaným kuchyňským vybavením? Nemůžete dovřít dveře skříně, protože je plná nenošeného oblečení? Nebo už nemáte kam dávat knihy? Praha 6 má pro vás řešení. Na neděli 25. 6. jsme spolu s hlavním městem připravili REUSE DEN na ŠESTCE, nebo také swap – výměnu věcí. Na Vítězné náměstí můžete přinést předměty, které už nepotřebujete a jsou v dobrém stavu, anebo zdarma odnést to, co se vám bude hodit. Přinesení věcí není podmínkou. Součástí akce bude bohatý tematický doprovodný program pro děti i dospělé.

Hlavní foto

Reuse den můžete navštívit v neděli 25. června od 10 do 18 hod. na Vítězném náměstí, v místě konání farmářských trhů. Lze sem donést či získat oblečení, obuv, hry a hračky, knihy, nářadí, nábytek, nádobí, příbory, sportovní doplňky a jiné předměty z domácnosti, které již neplánujete využívat, a dát jim druhou šanci. Vše ale musí být zachovalé a funkční – zkrátka takové, jaké byste s klidem věnovali komukoliv blízkému. O předměty, které nenajdou své nové majitele, se pořadatelé postarají.

Součástí akce budou také přednášky i workshopy na téma reuse – znovuvyužití předmětů, snižování množství odpadu, cirkulární principy, up-cycling jako alternativa k fast fashion či udržitelnost. Dozvíte se, jak fungují a získáte praktické rady a tipy, jak věci z druhé ruky efektivně využívat a vracet je do oběhu. Zajímavý doprovodný program je připraven i pro děti. Představí se řada neziskových organizací.

Doprovodný program

10:00 – 10:20 hod. Beseda na téma > Odpad jako materiál - upcyklace jako alternativa k neudržitelným materiálům – www.navzdory.com

10:30 – 10:50 hod. Beseda na téma > Textilní odpad a jak mu předcházet se zmínkou o dopadech fast fashion módního průmyslu - www.arnika.org - Tereza Kovalčíková

11:15 – 11:30 hod. Představení organizace Dobrodějna - proč vznikla, jak funguje a jak mohou lidé pomoci - Lenka Koenigsmarkl

13:25 – 13:45 hod. Beseda na téma > Textilní odpad a jak mu předcházet se zmínkou o dopadech fast fashion módního průmyslu - www.arnika.org – Tereza Kovalčíková

14:15 – 14:35 hod. Beseda na téma > Alternativa rychlé módy - tipy a triky na udržitelnější šatník - www.navzdory.com

14:45 – 15:00 hod. Představení organizace Dobrodějna - proč vznikla, jak funguje a jak mohou lidé pomoci - Lenka Koenigsmarkl

10:30 - 14:00 a 15:00 - 17:30 hod. - Workshop po celý den: up-cycling jako alternativa k fast fashion (spol. Navzdory) > Hlavním cílem je přiblížit up-cycling jako alternativu k fast fashion a celkově se zamyslet nad jiným přístupem k věcem. I stará podlaha z lina se dá použít k potisku textilu. Jak? Technikou linorytu tedy vyřezávání matrice do starého linolea. Můžete si přijít vybrat z připravených grafik, které si natisknete na vlastní nebo připravené kousky oblečení. Také si můžete vyzkoušet samotné vyřezávání grafiky a oblečení si najít přímo na swapu.

14:00 - 17:30 hod. - Odpolední workshop pro děti i dospělé od spol. "Cut your T-shirt up" je zaměřený na úpravu oblečení pomocí nůžek a zaplétání do vzorů, případně alternativně workshop "Druhý život džínům" tipy na upcyklované výrobky z džínů a výroba kapsičky a podložky.

Stanoviště:

Pošli aktovku dál - projekt MČ P6 - přineste odloženou školní aktovku, jiný školák nebo školačka ji ještě rádi využijí

Spolek Vám nablízku - aktivity pro děti

Maker Institut - Pojízdná polytechnická dílna – FabLab - dodávka vybavená 3D tiskárnami, mini CNC, řezacím plotrem a dalšími digitálními výrobními technologiemi - www.makerinstitute.cz

Dětský koutek

A co je to SWAP?
Swap česky znamená vzájemná výměna. Na swapu lidé nenakupují zboží za peníze, vyměňují tu své oblečení, obuv, doplňky, věci do domácnosti, nábytek, pokojové rostliny a knihy za jiné věci z druhé ruky.

REUSE DEN - SWAP je společná iniciativa Magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Praha 6. Akce je určena pro širokou veřejnost a je zdarma.

Podobné akce

až 26. 9. 2023

Zveme širokou veřejnost k procházce v centrální části Hanspaulky a následné diskuzi na téma péče o zeleň.

Začátek v 17:00 na autobusové zastávce Hanspaulka (u Tesca) od 18:00 následuje beseda a diskuse v jídelně ZŠ Hanspaulka (vchod z ulice Na Hanspaulce).

Celý článek1. 1. 1970

až 25. 9. 2023

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále. Před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.
Praha 6 proto iniciuje veřejné setkání s odborníky za účasti odpovědných radních, úředníků, odborného dozoru stavby v oblasti zeleně, TSK a dopravního podniku. Setkání se uskuteční 25. září od 17 hodin. v křižovatce ulic Vlastina a U Silnice.

Celý článek1. 1. 1970