až 17. 1. 2025
Přijměte pozvání na pohádkovou procházku zimní Stromovkou, jejímž cílem bude Stanice 6.
Tajemná Barma – Země úsměvů a zlatých pagod. Další z přednášek cestovatelky Pavly Bičíkové.
Autorka vzpomíná: "V únoru 2020, těsně před vypuknutím koronavirové pandemie, jsme se s Pavlem vydali do tajemné země ležící v jihovýchodní Asii na břehu Bengálského zálivu. Byla to skvělá volba. Objevili jsme zde kromě tisíců pagod, buddhistických chrámů a zlatých soch Buddhy i jezera, vodopády, krápníkové jeskyně, vysoké hory, rýžová pole, pláže, neprostupnou džungli a stále se usmívající místní obyvatele.
Během naší měsíční cesty jsme využili snad všechny dostupné dopravní prostředky. Cestovali jsme místními autobusy, vlaky, na lodi, na motorce, stopem i na kole. Vydali jsme se na několik „divokých“ treků, kde nebyla nouze o dramatické chvíle. Dostali jsme se do horských vesnic, kde lidé stále žijí tradičním způsobem života. I když jsme se s nimi často nedomluvili, vždy se nám snažili pomoci a přijali nás do svého domu. Zasvětili nás do tajů nošení vody, svého kuchařského umu, ale i přípravy svatby. Ukázali nám, k čemu se dá použít bambus, jak se vyrábí ruční papír, cigára, klobouky či slunečníky.
V údolích u jezer nás uchvátil „vodní svět“, kde lidé žijí v domech na kůlech. Zeleninu pěstují na plovoucích zahradách, jejich hlavním dopravním prostředkem je loďka a rybáři pádlují nohama. K nezapomenutelným zážitkům patří naše návštěva vesnic, kde žijí ženy s žirafími krky nebo s potetovanými tvářemi.
Barma je země kontrastů. Stále se potýká s chudobou, s ozbrojenými konflikty, přírodními katastrofami a od vojenského puče v únor 2021 se ztrátou základních lidských práv a svobod. Je to však i země odvážných lidí, kteří jsou odhodlání bojovat za svobodnou Barmu."
Podobné akce
až 17. 1. 2025
Přijměte pozvání na pohádkovou procházku zimní Stromovkou, jejímž cílem bude Stanice 6.
Spolek břevnovských živnostníků pořádá v úterý 7. 1. 2025 od 19.00 hodin již desátý rok Novoroční koncert v bazilice sv. Markéty v Břevnovském klášteře.
Schovaná jen kousek od stanice metra Hradčanská se nachází jedna z nejkrásnějších, ne-li nejkrásnější, vilových zástaveb, kde žili nejen bankéři a továrníci, ale i takoví umělci, jako byli Stanislav Sucharda, Karel Vítězslav Mašek, František Tavík Šimon nebo Alfons Mucha...